Filmová recenzia: Palm Springs, USA, 2020, 87´

Print Friendly

Titul: Palm Springs, USA, 2020, 87´
Réžia: Max Barbakow
Scenár: Andy Siara
Kamera: Quyen Tran

Žáner: úletová letná komédia so sci-fi prvkami
Hudba: Matthew Compton
Strih: Andrew Dickler, Matt Friedman
Zvuk: Jon Wakeham
Scénografia: Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim (set dekoratér)
Masky: Chelsea Orduno
Kostýmy: Colin Wilkes
Producenti: Chris Parker, Andy Samberg, Akiva Schaffer, Dylan Sellers, Becky Sloviter, Jorma Taccone
Hrajú: Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons, Peter Gallagher, Meredith Hagner, Camila Mendes, Tyler Hoechlin, Chris Pang, Jacqueline Obradors, June Squibb, Tongayi Chirisa, Dale Dickey, Lilli Birdsell, Mark Kubr, Clifford V. Johnson, Jena Friedman
Distribúcia: Continental film v SR: 10. septembra 2020
Foto: Continental film

SYNOPSIS

Carefree cheerleader Nyles (Andy Samberg) bites boredom at a lavish California wedding. Like the loose and slightly cynical sister of the bride Sarah (Cristin Milioti). When they get stuck together in a time loop and spend the same wedding day over and over again, they look for ways to have fun, or at least not go crazy. Whatever they do, they will bear no consequences in the morning, so they gradually lose all inhibitions … The clever and crazy summer comedy will make you laugh out loud and at the same time remind you that even if it doesn’t seem to matter, it’s worth preserving at least a little humanity and love.

FILM REVIEW

Bezstarostný pohodár Nyles (Andy Samberg) sa na typickej kalifornskej svadbe zrejme nudí. Nachádza v obdobnom stave ako značne cynická sestra nevesty Sarah (Cristin Milioti). Svojská ústredná dvojica, ktorá určite nemá reálny životnú predlohovú kópiu „uviazla v časovej slučke“, pričom všetci zobrazení prežívajú ten istý svadobný deň znova a paradoxne znova, až do zbláznenia, ako tortúru na polepšenie sa…

Málokedy sa čerstvo vyprodukované debutantské dielo (HULU streamovacia služba) tak schytí, ako keď film premietnu na IFF Sun Dance, a snímka zvíťazí. Presne toto je ale realita americkej autorskej dvojice debutujúceho režiséra Maxa Barbakowa a debutujúcej scenáristsky Andy Siara.

Humor Andyho Samberga a jeho hereckej partnerky v titulnej roli má únosnú a špecifickú mieru v časovej slučke: jedného dňa na svadobnom obrade, kde je zdanlivo všetko pohodové. Ale inak plytké, náhodilé, a zvrhlé. Bude sa hľadať a meniť, ak to pôjde…

Inak ide aj o tú mieru, ktorej opakovaním najprv vymedzuje charaktery, a neskôr enigmatizuje. Už tu príde postupne k tomu, že sa začíname nudiť rovnako ako seriózny typ obecenstva, ktoré vidí a sleduje akési estetické, významové, modernistické, či filozofické cvičenie, i keď na značne vysokej a komplexne pôsobiacej úrovni.

Palm Springs

Ale to všetko samé pre seba: ako U pre U – či Art pur Art. Ale s pravdepodobnosťou 98: 100: a zrejme nič z toho, čo je na plátne, neladí s realitou, takže ničomu nerozumie, a ani nemôže. O nič tu nejde (okrem zábavy pre selektovaných a stíhajúcich), a stále menej aj očakáva, až príde pointa/nepointa, a zábavy je koniec.

Jemná americká komédia s prvkami žánru sci-fi a znalosťami teórie relativity, časovej slučky, zacykleného času, a významov. Zadanie s absurdne zadefinovaným logickým rébusom hrdinov, ktorí síce majú k seba aj strašne blízko, ale inak aj strašne ďaleko.

Palm Springs looks like the best romcom of 2020 so far - watch | HELLO!

Navyše títo protagonisti prežívajú zrejmý charakterový prerod, vývoj, či pokus o to. Citlivá snímka je realizovaná nezávislým štýlom, a napokon osloví aj slovenských cinefilov v letných mesiacoch.

Recenzia: Palm Springs je geniálnou romantickou komédiou a jedným z  najlepších filmov roka | REFRESHER.sk

Uvoľnené situácie, príjemní herci a herečky, romantika … i pravá životná „patina“ atraktívne nasnímaných exteriérov v skutočnej Amerike snov a možností … až na to tempo rozprávania, ktoré priveľmi kolíše, a určite aj veľmi svojázne spracovanú tému snímky.

BEST LOOK
A dozen-looking theme that is elevated to the edge by performance pieces. A well-tuned film based on the same wavelength of the central acting pair, along with humorously redrawn dialogues.

STRUCTURAL IDEA
Pleasantly playful and also sometimes entertaining time loop with romantic fun, good visuals, but without tension with the antilogy of dramatic and art (without) action.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV