
Titul: V sieti, ČR, 2020, 100´
Scenár a réžia: Vít Klusák, Barbora Chalupová
Kamera: Adam Kruliš
Strih: Vít Klusák
Hudba: Jonatán Pastirčák
Hrajú: Tereza Těžká, Anežka Pithartová, Sabina Dlouhá, Karolína Zachová, Vít Klusák, Barbora Chalupová, Barbora Potužníková, Jan Vlček
Distribúcia: v SR od 5. marca 2020
.
SYNOPSIS
The chilling spectacle that everybody should see at least once, especially children and their parents, has clearly shown the importance of documentary filmmaking. And it will be interesting to see what happens next. With nonfiction film. With Internet security. With the predators Klusak declared open war on.
Movie Review
Tri herečky, 3 izby, 10 dní a 2 458 potenciálnych sexuálnych predátorov. Dokumentarista Vít Klusák s režisérkou Barborou Chalupovou ukázali množstvo detí prichádzajúce s predátormi do kontaktu s úchylnými dospelými, a ako detské obete vyzerajú v praxi. V zásade priamočiary „sociálny experiment“ spočíva v ateliérových realisticky pôsobiacich detských izbičkách s tromi dospelými štúdiovými figurantkami (herečkami/naturšičkami) vo veku 16 – 22 rokov, ktoré dokážu presvedčivo pôsobiť mladistvým dojmom, a boli ochotné po dlhšiu dobu čeliť prípadným útokom na webe čiže v nenasvietených kulisách štúdiových detských izbičkách a macíkmi, srdiečkami a podobne.
Producenti vytvorili internetové profily maloletých dievčat na sociálnych sieťach a diskusných fórach s tisíckami užívateľov (10 dní). Základom experimentu bola reportáž zostrihaná do mozaiky, ktorá sa snaží ukázať, ako vyzerajú predátori, ktorí majú vo filme dodatočne rozostrené tváre a oči. Ale ústa aj hlasy týchto mužov sú trochu skomolené zachované v pôvodnej podobe. Výsledok je zámerne surový. Avšak i tak mnoho ženských diváčiek vôbec nechce a netúži túto realitu ani sprostredkovane zažiť, čo je škoda.
Finálny tvar má pekné výtvarno, čiže ateliéry a rekvizity, a je založený skôr na experimente, sociálnej kampani a osvetovej diskusie na školách, či inde. Podľa distribučného zámeru. Nejde o sociálny ani autentický dokument v pravom slova zmysle. Na druhej strane je obsahom koncentrovanou prehliadkou morálneho dna, a vypočítavo manipulačného jednania proti nezletilým.
Otázny je aj samotný obsah, keď je medzi internetovými sexuálnymi predátormi je asi len 3-5 percent pedofilov. Všetci ostatní sú laickí chytráci, ktorý lovia mladistvých ako štvavú zver. Niet tu však žien ktoré lovia zajačikov, či mladé teenky (zneužitie rovnakého rodu), ani jeden účastník nie je zo zahraničia.
Neexistuje žiadny väčší či odbornejší psychologický ponor, priestor je strihnutý len na web. Komentár k téme nemá psychológ, a tvorcovia nedali šancu ani reálnym sociálnym pracovníkom, ktorí by sa téme venovali, ale krátko iba právnik. Čísla a obrazy šokujú a sú silné.
Tempo filmu je ku konci retardačné a téma krotne. Zhrňujúc je pointa vo finále akoby zastrihnutá, i keď dokument má znepokojivú a frustrujúcu celospoločenskú intenciu. Poďakujme za presvedčivé herecké výkony, a skvelú réžiu experimentu, a celkovo je tento počin tvorcov podareným a potrebným mediálnym dielom, prvým svojho druhu.
Evaulácia: 60 % – 70 %