Filmová recenzia: V sieti, ČR, 100´

Print Friendly

Titul:  V sieti, ČR, 2020, 100´
Scenár a réžia: Vít Klusák, Barbora Chalupová
Kamera: Adam Kruliš
Strih: Vít Klusák
Hudba: Jonatán Pastirčák
Hrajú: Tereza Těžká, Anežka Pithartová, Sabina Dlouhá, Karolína Zachová, Vít Klusák, Barbora Chalupová, Barbora Potužníková, Jan Vlček 
Distribúcia: v SR od  5. marca 2020

.
SYNOPSIS

The chilling spectacle that everybody should see at least once, especially children and their parents, has clearly shown the importance of documentary filmmaking. And it will be interesting to see what happens next. With nonfiction film. With Internet security. With the predators Klusak declared open war on.

Movie  Review

Tri  herečky, 3 izby, 10 dní a 2  458 potenciálnych sexuálnych predátorov. Dokumentarista Vít Klusák  s režisérkou Barborou Chalupovou  ukázali množstvo detí  prichádzajúce  s predátormi  do kontaktu s úchylnými dospelými,  a ako  detské obete vyzerajú v praxi.  V zásade priamočiary „sociálny   experiment“ spočíva  v  ateliérových   realisticky  pôsobiacich detských izbičkách  s  tromi dospelými  štúdiovými  figurantkami (herečkami/naturšičkami) vo veku 16 – 22 rokov, ktoré dokážu presvedčivo pôsobiť mladistvým dojmom, a boli ochotné po dlhšiu dobu čeliť  prípadným útokom na webe čiže v  nenasvietených  kulisách  štúdiových detských izbičkách a macíkmi, srdiečkami a podobne.

Producenti  vytvorili  internetové profily maloletých dievčat na sociálnych sieťach a diskusných fórach  s tisíckami  užívateľov (10 dní).  Základom experimentu bola reportáž  zostrihaná  do  mozaiky, ktorá sa snaží ukázať, ako vyzerajú predátori, ktorí majú  vo filme dodatočne rozostrené tváre  a  oči. Ale ústa aj hlasy  týchto mužov   sú  trochu skomolené  zachované v pôvodnej podobe.  Výsledok   je zámerne surový.  Avšak i tak  mnoho ženských  diváčiek  vôbec nechce a netúži  túto realitu ani sprostredkovane zažiť, čo je škoda.

V sieti

Finálny tvar má pekné výtvarno, čiže  ateliéry a rekvizity, a je založený skôr na experimente, sociálnej kampani a osvetovej diskusie na školách, či inde. Podľa distribučného zámeru.  Nejde o  sociálny  ani autentický  dokument v pravom slova zmysle. Na druhej strane  je obsahom  koncentrovanou   prehliadkou morálneho dna, a  vypočítavo manipulačného jednania  proti nezletilým.

Otázny je aj samotný  obsah, keď je  medzi  internetovými sexuálnymi predátormi je asi len 3-5 percent pedofilov. Všetci ostatní sú laickí chytráci,  ktorý lovia  mladistvých ako štvavú zver.  Niet tu však žien ktoré lovia zajačikov, či  mladé teenky (zneužitie rovnakého rodu), ani jeden účastník nie je zo zahraničia.

Neexistuje žiadny väčší či odbornejší  psychologický ponor, priestor je  strihnutý len na web. Komentár k téme nemá  psychológ,  a tvorcovia nedali šancu ani reálnym  sociálnym pracovníkom, ktorí by sa téme venovali, ale krátko iba právnik. Čísla a obrazy šokujú a sú silné.

Tempo filmu je ku konci retardačné  a téma krotne.  Zhrňujúc   je   pointa  vo finále  akoby zastrihnutá, i keď  dokument má  znepokojivú  a frustrujúcu  celospoločenskú intenciu. Poďakujme za presvedčivé herecké výkony, a skvelú réžiu experimentu, a celkovo  je  tento počin tvorcov  podareným a potrebným mediálnym  dielom, prvým svojho druhu.

Evaulácia: 60 % – 70 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV