Filmová recenzia: Matthias a Maxime

Print Friendly

Titul: Matthias a Maxime, Kanada 2019, 119´
Scenár a réžia: Xavier Dolan
Kamera: André Turpin
Strih: Xavier Dolan
Hudba: Jean-Michel Blais
Hrajú: Gabriel D´Almeida Freitas, Xavier Dolan, Harris Dickinson, Anne Dorval, Pier-Luc Funk, Antoine Pilon, Christopher Tyson, Catherine Brunet, Adib Alkhalidey, Micheline Bernard, Marilyn Castonguay a ďalší
Distribúcia: ASFK   v SR: 6. februára 2020

Synopsis:  Matthias and Maxime have been inseparable friends since childhood. But when they are asked to kiss in front of the camera during a student film, everything suddenly changes. The seemingly inviolable bond is uncertain by doubt – what feelings do they really have for each other?

Movie Review

Príbehová zápletka a kostra rozprávania  je banálna.  Matthias a Maxime sa pri natáčaní amatérskeho filmu musia pobozkať a obaja  nevedia čo s tým, pretože dovtedy nemali obdobnú skúsenosť.  Obaja doposiaľ  heterosexuálne orientovaní muži  začnú prehodnocovať svoj život  a nerozumejú sami sebe a ani okoliu, čo  je  akcelerované  taktiež  blížiacou sa pracovnou cestou  do Austrálie.

Ústredný charakter stvárnil  sám  Xavier  Dolan, pričom ten druhý  je doteraz neznámy  herec  Gabriel D’Almeida Freitas.   Príbeh  blízkych kamarátov, ktorý by ani nebol „queer príbehom“  Matthiasa a Maxa. Snímka sa vymyká  svojou  váhavo tajomnou, a akoby mimobežnou  formou aj štylizáciou. Obvykle  famózne invenčný   režisér Xavier Dolan  začal experimentovať   s bežnými rodinnými, pracovnými, kariérnymi,   a  ďalšími  životnými, či  všedne každodennými trablami.  Bez užívania  drog,  pubertálnych excesov, rebelského flámovania a bez  chytľavej hudby a  soundtrackov.

Život je komplikovaný a stále komplikovanejší. Ani zblíženie nie je zadarmo i keď akoby to boli len naše postoje, a čosi naviac, dané v  možno akejsi dusnej a extrémne opakujúcej sa situácii. I keď sme všetci krehkí a zraniteľní. V novom opuse, ktorý tu Dolan  napísal a režíroval,  je zámerne  všetko  iné, než  ako doposiaľ realizoval. Samotný   tvorca je akoby medzi hraním, réžiou a životom  sám o sebe.

Xavier  Dolan stále  osciluje  v energiách  splývania a  tajomne introvertného rozplývania,  s klišé francúzskej quebeckej komunikácie,  ktorá zápasí s anglickým svetom.  U  tohto tvorcu obsahuje rozprávanie   aj   mnoho  kinematografických i popkultúrnych odkazov.

Režisér Xavier Dolan   sa tu  celkovo  zaobišiel  bez obvyklého  prílišného manierizmu, ktorý občas podráža nohy jeho snímkam.  Matthias & Maxime je totiž predovšetkým zobrazenie  stavu  zrodu  akejsi  energie  a sveta  na počiatočnom  začiatku, v  chaotickej tajomnosti, ale aj  v  nerealizovanej enigmatike množstva alternatív.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV