Filmová recenzia: Amundsen, 2019, 125´

Print Friendly

Titul: Amundsen, Nórsko,  Švédsko,  Česko,  2019, 125´
Réžia: Espen Sandberg
Scenár: Ravn Lanesskog
Kamera: Pal Ulvik Rokseth
Zvuk: Espen Ronning
Scénografia: Karl Júlíusson
Masky: Hanna Holm
Kostýmy: Michaela Hořejší
Hrajú: Pal Sverre Hagen, Katherine Waterston, Mads Sjogard Pettersen, Ole Christoffer Ertvaag, Christian Rubeck, Trond Espen Seim, Vojtěch Kotek, Ida Ursin-Holm, Ruby Dagnall, Ted Otis, Eirik Evjen, Glenn André Kaada, Jonas Strand Gravli, Pavel Gajdoš, Torgny G. Aanderaa
Distribúcia: Bontonfilm v SR: 26. decembra 2019,  Bontonfilm

Synopsis

The epic film portrait of an adventurer who filled the gaps on the map conquered the South Pole and was the first to reach both sides of the globe with his expeditions. But what was Roald Amundsen really like? Amundsen features not only exploring unexplored ice deserts and oceans and polar airships, but also reveals the life and personality of the legendary discoverer, including a number of lesser known facts such as his relationship with his brother or love affairs.

Film Review

Režisér  Espen Sanberg  je renomovaným tvorcom  akčných snímok, a nakrútil  aj  zhruba  300 komerčných reklám.  Jeho dielom je vojnový epos z odboja  Max Manus  (2008)  či   dobrodružný film  Kon-Tiki (2012), ktorý bol nominovaný na Oscara,  alebo  Piráti  z Karibiku  s názvom Salazarova pomsta (2017), či TV seriálu Marco Polo.

Tvorca  si  podľa  jeho vlastných slov preštudoval najprv asi 200 životopisov  o nórskom   bádateľovi, pred tým, než sa rozhodol k príprave scenára,  a  pristúpil k réžii svojho psychologickému  portrétu R. Amundsena v odvážne komótnom tempe, i keď ho vykreslil miestami ako neurotického  tirana.

Európsky  koprodukčný výpravný film o slávnom objaviteľovi s titulom  Amundsen  nie je klasickým akčným dobrodružstvom, zrkadliacim protirečenia v boji medzi človekom a prírodou.  Táto snímka  je  skôr  o  introvertne  komornej hlavnej postave.  Životopisný film  o  človeku, ktorý mal  vo svojej dobe  prekvapujúco  kontroverznú  povesť  aj v domácom Nórsku.   Tu  ho vidíme  s  kreatívne  jasným  úsilím  zrozumiteľne  reflektovať  charakter  hviezdneho  nórskeho polárneho bádateľa, a jeho dobu.

Amundsen

Navyše scenár  svojho polárneho  dobyvateľa   žiadnym spôsobom  nezvelebuje,  ba naopak ho kriticky  zrkadlí  s mnohými povahovými  stránkami,  ako  realistu,  a pritom  človeka s jasnou víziou,  so snahou o diplomaciu, ale nemožnosťou zavďačiť sa každému, keď nenašiel ani rodinné zázemie.

Amundsen - aby bol prvý, obetoval čokoľvek | Woman.sk

Tvorcovia  vysvetľujú aj jeho osudovú motiváciu, či  osobné  vzťahy k najdôležitejším postavám z jeho okolia a doby,  s  vnorom  aj  do  jednotlivých expedičných  výkonov.

Cestovateľ  a  polárny bádateľ  Roland Amundsen  si  ako  komplikovaný  hrdina  prešiel   epicky košatú  cestu  s  mnohými smelými predsavzatiami, z ktorých časť sa mu naplnila.  Až na  v jeho dobe  nešťastnú  a značne zbytočnú  osudovú smrť  sa mu dostalo okrem rivality i  spoločenského  pochopenia. Ale aj  priateľstva, sympatií  či rešpektu žien, a podpory  z ich strany pre  vlastné  poslanie a sny.

Film Amundsen: Najnapínavejšie objaviteľské preteky a muž, ktorý nevie byť  druhý (foto+video) - Spravy.Pozri.sk

Scenár začína životopisný  príbeh  v osudovom momente  tesne pred smrťou Amundsena.  Dej  snímky  sa následne vráti do momentu, keď nečakane  prichádza  jeho brat  Leon   k  obydliu  jeho životnej  partnerky Bess, aby  spolu  analyzovali,  každý zo svojho pohľadu jednotlivé črty charakteru  Rolanda  v pozitívnych i negatívnych konotátoch, a následne vznikne i  antiprofil  jeho menej úspešného brata v tieni  jeho  hviezdneho protikladu, obdobne ako Amadeus M. Formana  porovnával  geniálneho Mózarta  a  plagiátorského  Salieriho.

Roland Amundsen  mal  zápal pre objavy, túžbu po vedeckom bádaní.  Vidno tu aj  ekonomický hazard s rodinným rozpočtom, istú rozšafnosť  bádateľa.  Aj retrospektíva  prezrádza  rivalitu  odlišných názorov  bratov  v rámci  rodinného spolužitia medzi súrodencami,  zápolenie  o prestíž, či odvracanie ekonomického úpadku,  či  dokonca  rodinnému bankrotu.

Roland nedokončil štúdium medicíny, pretože okolnosti ho prinútili pripravovať sa na  expedície  do Severného ľadového oceána, aby ako  prvý  absolvoval  severozápadnú cestu cez ľadové pole.   Pri expedícii  na severný pól  ho predbehol Američan Frederick Cook.

Amundsen – výpravný celovečerní film o slavném objeviteli vznikal i v Praze  - National Geographic

Podľa dnešných zistení  paradoxne Angličan  Cook podvádzal, a vraj  R. Amundsen  mohol byť  podľa dnešných kritérií  prvý i na severnom póle.

Avšak  Amundsenova  expedícia  kvôli diskrétnosti  s konšpiratívnym zámerom  nečakane  pokračovala  plavbou  na opačnú pologuľu a dobýjanie na južného pólu (1911) vlastnou pôvodnou trasou cez  arktické vrchy.  Konkurenční Briti    zastúpení   Scottovou   expedíciou,  ktorá sa  oneskorila  na južnom póle  len o 35 dní,  paradoxne  čiastočne poškodili  aj  Amundsenovo  vedecké a expedičné   renomé, čo najmä on sám aj veľmi ťažko niesol ako vnútorný paradox.

Cestovateľa  Ronalda  Amundsena  následne  neúmerne   veľa energie  stálo vedecké bádanie  v Severnom  ľadovom oceáne. Pretože  sa  musel zaviať  sponzorom   expedičných závodov pri dobytí pólov.

Zoznámil  sa  tu  opäť  bližšie so  životom a  mentalitou  domorodých  Eskymákov, pričom študoval   najmä  ich  schopnosť prežiť  v arktických podmienkach  vďaka využitiu  nielen ťažných psov,  ale aj  štýlu ich obliekania, ktorým sa poučil i pri vlastných expedíciách.

Dve  malé   deti  zo severných oblastí  dokonca  na niekoľko rokov  prijal  do nórskej školy v svojom rodisku, ale i tieto  neskôr odišli do Kanady.

Roland  Amundsen trpel   stále väčšou samotou a  dlhodobými  konfliktmi so svojím bratom kvôli financiám, či  nevraživosťou  niektorých britských inštitúcií. To všetko  kvôli  jeho  kedysi  nie vyberanému  a  vraj  málo gentlemanskému   správaniu  v Antarktíde.

Film Amundsen: Najnapínavejšie objaviteľské preteky a muž, ktorý nevie byť  druhý (foto+video) - Webnoviny.sk

Nórskemu  hrdinovi  sa  na konci žitia naskytla možnosť absolvovať  úspešnú  expedíciu  na talianskej vzducholodi  Norge (1926), čiastočne sponzorovanej  Mussoliniho fašistickou vládou čiernoodencov.  Nešťastnou katastrofou  sa však skončil  nepremyslený pokus  Amundsena  o  záchranu talianskej posádky vzducholode pri následnej expedícii, ktorá skončila katastrofou.  Telo  Rolanda  Amundsena  nebolo nikdy v týchto oblastiach nájdené.  Jeho  stála  životná  partnerka  osamela  a neskôr  sa  viackrát a neúspešne vydala, ale pokoj v duši už nenašla.

V projekte  pochváľme  hviezdne  stvárnenie titulnej role  talentovaným nórskym  hercom  Pål Sverre Hagenom  s medzinárodnými skúsenosťami. Niektoré emócie zvládol  vynikajúco čistou hrou,  výlučne vlastným pohľadom.

Emočne  zaujímavá je  rola  Bess,   ktorá bola pre Amundsena  ako inšpiračná  diva, ale aj  kamarátka  a  zázemie  Amundsena   a   vo filme  dobre stvárnená  talentovanou  anglickou herečkou Katarínou Waterstonovou.

Filmový životopis Amundsen  má  aj v ďalších  roliach vyrovnané  herecké obsadenie s dobrým vedením postáv, a tak škoda len dramatického minimalizmu pri dobyvateľstve bez okázalej pompéznosti, čo vadí aj značnej časti nórskej kritiky, rozdeľuje aj medzinárodnú kritiku.

Psychologická  životopisná   dráma  sa prezentuje   kvalitnou  a  citlivo komponovanou   filmovou   hudbou s dobrou výpravou a  korektnými VFX  a make-up zložkou.  V projekte  zaujme aj  štýlovo minimalistická  kamera  kreatívne umierneného  Påla Ulvik Roksetha  v redukovanej škále farieb.

Relatívne nie príliš  svižné  tempo  rozprávania  má dôraz  na  potrebu  zaujímavej  psychologickej analýzy konfliktov, ale následne  vytvára vcelku reprezentatívny  a  univerzálny  životopis, ktorý  určený širokospektrálnemu publiku,  ale aj  umeleckej sfére divákov.

Filmová recenzia: Gabriel Gröber  Hodnotenie  periodika  .Slovak Film:  65 – 70 %   Rating na  IMDb: 6,3 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV