Filmová recenzia: Konspirace 89, 52´, CZ, TV_DOC

Print Friendly

Titul: Konspirace  Druh filmu: dokumentárny / Česko / 2019 / 52´

Scenár a réžia: Andrea Sedláčková

Dramarurgia a vedúci kreatívnej skupiny: Soňa Mullerová

Slovenská premiéra oslavného  dokumentárneho televízneho filmu renomovanej autorky  k výročiu Novembra 1989  na multi-žánrovom festivale Ústavu pamäti národa Festival Slobody

O  ANDREJI  SEDLÁČKOVEJ

Andrea Sedláčková (1967) po absolvování katedry scenáristiky a dramaturgie na FAMU a střihu a režie na pařížské filmové škole FEMIS začala natáčet vztahová dramata a politické dokumenty. Na události listopadu 1989 z různých perspektiv nahlížel již její film Co jste dělali v listopadu? (1994).

ABOUT A DIRECTOR OF MOVIE    Andrea Sedláčková (b. 1967) started to film relationship dramas and political documentaries after graduating from the Department of Screenwriting and Script-editing at FAMU and editing and directing at the FEMIS Paris Film School. The events of November 1989 were already viewed from various perspectives by her film What Did You Do In November? (1994).

Synopsis
Rýchle zrútenie režimu v novembri 1989 viedlo k vzniku mnohých alternatívnych výkladov udalostí. Išlo o spontánny sled udalostí, alebo stáli za nežnou revolúciou temné sily od ŠtB po KGB či dokonca CIA? Dokument A. Sedláčkovej skúma teórie aj mýty z pohľadu aktuálnych poznatkov.

Synopsis
The rapid fall and collapse of the regime in November 1989 led to many alternative interpretations of events. Was it a spontaneous sequence of events, or were they behind the gentle revolution of the dark force from the StB to the KGB or even the CIA? A. Sedláčková’s documentary examines theories and myths from the point of view of current knowledge.

Movie  Review

Deštrukcia spoločnosti a nové pomery v roku  1989 vedú k svojvoľnej interpretácii, otázkam a  taktiež k  pochybám  rôzneho druhu.  Núkajú sa otázky a dilemy,  na ktoré nie je ľahké nájsť správnu, jednoznačnú a vyčerpávajúcu kvalifikovanú odpoveď. Išlo o spontánny sled udalostí, alebo za zamatovou revolúciou stáli temné sily od ŠtB,  KGB, CIA, pracovníkov zahraničného obchodu a generála A. Lorenca, či spolčenie V. Havla so slobodomurármi, alebo komunistami a KGB?

Dokument  Andrey Sedláčkovej,  venujúcej sa systematicky  spoločensko-politickým témam, v  novom opuse reflektuje vzniknuté  mýty  a  rodiace sa konšpiračné  výmysly, či teórie – z pohľadu aktuálnych poznatkov …

Musíme si priznať komplikovanú dobu  a  vzácne nedotiahnutý geo-politický  kontext.  V okolitých štátoch ako DDR, Maďarsko a Poľsko už padol  nenávidený režim. Ale aj nás čakal  až  značne nepravdepodobne rýchly spád novembrových udalostí. Dnes  aj  v súvislosti s nedotiahnutým vyšetrovaním  exponentov komunistického režimu.

Negatívnymi prvkami bolo to, že  nastala  najmä  skartácia časti materiálov bezpečnostných zložiek, a  stratili sa kľúčové záznamy z archívov. Taktiež je tu  tretia strana  a všeobecná ľudská tendencia uchyľovať sa k dramatickejším interpretáciám, ktoré  podnecujú šírenie konšpiračných  fám o novembrovej Nežnej revolúcii 1989.

Tvorcovia sa zamerali na skúmanie  hlavných  konšpiračných teórií a mýtov z pohľadu najnovších historických poznatkov. Hovorili s vtedajšími aktérmi z oboch strán, historikmi aj samotnými konšpirátormi.

Z dokumentu je zrejmé, že  režisérkou ambíciou nie je  všetky tieto teórie vyvrátiť či potvrdiť, ale len načrtnúť z odstupu  30 rokov celkový chaos v informáciách, pretože na základe prezentovaných dát  skutočne vzniká dilema, ktorá je veľmi otázna.  Takže televízia raz opäť cieli na široké masy a  príliš  netlačí na pílu.

Režisérka Andrea Sedláčková sprevádza filmom s ľahkosťou, nevnucuje nikomu vopred jasný pohľad, a jej odstup od diania tej doby, čo je všetko čo  jej pomáha udržať si nadhľad. Na druhej strane je otázne či ponúkaná všehochuť, nesústredenie sa na solídne kritické spektrum a boj za každú cenu za väčšinového diváka je to pravé orechové.

Česká televízia tak preukázala nielen odvahu, ale aj sklamala poctivých intelektuálov a priaznivcov skutočného dokumentarizmu, podľa medzinárodných globálnych kritérií.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV