Filmová recenzia: Július/Juliusz, PL, 2018, 97´

Print Friendly

Titul:  Juliusz, Poľsko, 2018, 97 min.
Réžia: 
Aleksander Pietrzak

Scenár: Abelard Giza, Kacper Ručinský, Łukasz Światowiec, Michał Chaciński, Aleksander Pietrzak
Hudba: Marcin Macukat
Kamera: Mateusz Pastewka
Strih: Jarosław Barzan
Výprava: Agnieszka Bąk
Produkcia: Radosław Bąk
Produkčná spoločnosť: Gigant Films
Obsadenie: Wojciech Mecwaldowski, Anna Smołowik, Jan Peszek, Rafał Rutkowski, Abelard Giza, Kacper Ruciński, Jerzy Skolimowski a ďalší

Rate IMDb: 6,4  Filmová recenzia: Gabriel Gröber

Ocenenia: víťazný film na festivale:  Koszalinski Festiwal Debiutow Filmowych Mlodzi i Film

SLOVENSKÁ PREMIÉRA: na prehliadke poľských filmov v Kine Mladosť, november 2019

Mediakrytyk: https://mediakrytyk.pl/film/1643/juliusz-2018

Film na Čsfd.cz 

Filmová recenzia: Gabriel Gröber

MOVIE REVIEW 

Ústredný hrdina Juliusz  má niekoľko problémov. Zoznámi sa s šarmantnou majiteľkou veterinárnej kliniky Dorotou, ktorá si ešte viac nerobí z života žiadny problém. I  keď jej partner zomrie, musí za neho vyrovnávať dlhy. Navyše  je v šiestom mesiaci  a čoskoro  príde na svet dieťa, ktoré má s mŕtvym spoločníkom, ale chce ho.

Osobitým svetom  hrdinu  Juliusza  je súžitie s jeho vlastným otcom v domácnosti, keď je otec prepustený po druhom infarkte. Jeho otec  si  užíva telesne a nešetrí sa.  Po čase vyplynie, že  sa  Juliusz  narodil,  keď  jeho otec  ako  akademický maliar prebral svojmu najlepšiemu kamarátovi snúbenicu, ktorá bola najkrajším dievčaťom jeho života.

Bez škrupúľ  táto doposiaľ cudzia dvojica  splodili spolu dieťa,  teda prišiel na svet on Juliusz.  Jeho  životný  sok  však  aj  teraz  zhodou náhod a okolností  aj organizačným  šéfom gangu vymáhačov peňazí za umelecké maliarske diela.   Napriek tomu, že na scenári sa zúčastnilo až päť autorov. Na roztrieštenosti a nesúrodosti narácie  toto  príliš nebadať. Ba naopak snímka pôsobí veľmi dynamicky a pestro.

Poľský film  prekvapuje neočakávaným zvratmi  i absurdným sarkazmom, a taktiež  vcelku realistickým obrazom globalizovaných a divokých pomerov v súčasnom Poľsku. Tieto  sú však vykreslené aj s patričnou nadsádzkou.

Juliusz (2018), reż. Aleksander Pietrzak - Kino CHARLIE

Kamera je  vo filmovom diele  dynamická. Rovnako ako strih. Dosť však prekážajú takzvané televízne výrobné maniere –  vo výrobných detailoch, a niekedy cítiť až príliš klišéovitosť  v humore tvorcov.

Film je zrelým dielom. I keď ide o  poľský celovečerný režijný debut. Najviac môžu publikum zaujať  napríklad dobré  vedenie – s čím súvisí  práve prirodzene pôsobiace  herectvo  v  hlavných, ale  i  v mnohých vedľajších roliach.

Kvalitou  nadpriemerné  zložky výroby sú  dobrá  dynamika  filmu, pekná kamera  s niekedy príliš kostrbatou strihovou montážou.  Celkovo však možno zhrnúť že film  je  dejovo  pestrou  snímkou s mnohými peripetiami. Nuž a užite si najmä  prekvapujúco logické vypointovanie záveru filmu. 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV