Filmová recenzia: Dcéra moja / Figlia mia, 100´, 2018

Print Friendly

Titul: Dcéra moja, Figlia mia, Taliansko / Švajčiarsko / Nemecko, 2018, 100´
Réžia:
 Laura Bispuri
Obsadenie: Valeria Golino, Alba Rohrwacher, Sara Casu, Udo Kier, Michele Carboni, Massimiliano Caprara (…)  IMDb rate: 6,2 Filmová recenzia:  Gabriel Gröber

Ocenenia: nominácia režisérky filmu na Best Film on Berlin International Film Festival (2018)  a 3 ďalšie ceny

Film na Čsfd.cz

SYNOPSIS

A daughter torn between two mothers, one who raised her with love and her biological mother, who instinctively claims her back.

SLOVENSKÁ  SYNOPSA:  Dcéra rozpoltená  schizoidne  medzi dvoma matkami, jednou, ktorá ju vychovávala s láskou, a jej biologickou matkou, ktorá ju inštinktívne žiada späť.

Figlia mia (MIA|What's Next Cinema 2017): il film di Laura Bispuri premiato  al 34° Haifa International Film Festival - MIA | Mercato Internazionale  Audiovisivo

MOVIE   REVIEW

[Upozornenie: text recenzie obsahuje spojlery týkajúce sa smerovania deja snímky, ale prezradili sme len toľko aby ste si film vychutnali]   Nesmelá desaťročná Vittoria miluje Tinu, ktorá však v skutočnosti nie je matkou, ktorá ju  porodila. Avšak nie je ani cudzia bytosť, pretože je celoživotnou kamarátkou jej biologických rodičov  a matky,  ktorá ju s nevôľou či nemalým strachom a pochybnosťami povila.

Náš pokojný príbeh  s krajinou Sardínie sa mení, keď sa  niekedy neisté a nepekné  ryšavé dievčako na základe pocitov a podobnosti  oboznamuje  s novým faktom, že  jej skutočným bilogickým rodičom  je  Angelika. Tá Angelika  ktorá ako neukojiteľná žena zaujíma len prítomnosť a denné užívanie si v krčme a s chlapmi.

V momente keď chcú Angeliku kvôli nesplateným dlhom jej veritelia radikálne a navždy vysťahovať  obráti taktiku  a  so svojou  Vittoriou, ktorú kedysi priviedla na svet   sa predsa len  túži  zoznámiť. I keď dievčatko o nej nič netuší.

Figlia mia": mindent az anyákról | Euronews

Tina najprv súhlasí, pretože predpokladá, že Angelica čoskoro opustí mesto. Pri spoznávaní a nachádzaní konfrontácie však začne Vittoria s Angelicou proti Tininej  vôli a logike čoraz častejšie komunikovať.

Máme tu príbeh dievčatka, ktoré sa stáva veľkým dievčaťom. Okrem iného malé dievčatko je rozpoltené medzi dvoma matkami.  Prvá vrstva: jednak s tou, ktorá ju so zodpovednosťou, ambíciami a zápalom vychovala. Druhá vrstva: radikálna animalita, alchýmia neobvyklosti,  a zosadenie seba z trónov,  a ženskosť s jej povahovým  opakom. Súčasne aj  prototyp s charakterom  a individualitou:  s veľmi nezodpovednou, a nestálou biologickou matkou, ktorá sa ju snaží získať späť.

3  feminy sú v zajatí bazálnej pudovosti.  Potkýnajú sa veľmi obrazne o sekrementy emócií  a potlačené pocity. Desaťročná Vittoria najprv o svoju  matku,  s ktorou od narodenia žije a nevie, že je osvojená  a bude v priebehu leta tú kľúčovú ženu konzumne odmietať.  Ale napokon sa so všetkým zmieri. Nakoniec obom osvietene odpustí, feministicky  radikálne obojpohlavne, so symbolmi o vlastnom ja.

Snímka ženskej citlivej režisérky túžiaca odhaľovať seba samú. Tiež identitu roztrieštenú a  zabalenú do roztrasenej ručnej kamery s neobvyklou kombináciu s odvážnymi jazdami steadicamom chorvátskeho kameramana.

Publikum vníma  menej fádny život na vidieku  jednej alkoholičky, závislej na impulzívnych náladách a neukotvenosti,  ani  v  partnerskom sexe, a ani v pracovnom vzťahu. Ba ani vo vzťahu s vlastnou dcérou, ktorou súčasne chce i nechce, pričom porozumenie nie je ideálne.

Figlia mia (2018) - Streaming | FilmTV.it

Taliansky temperament a peripetie neuchopiteľnosti s  emociálnou hyperaktivitou  a  introvertne:  Alba Rohrwacher.   Alba  hraje  typ magorskej role, ale publikum si ju  zamiluje,  čím  najmä v závere snímky dostáva všeobecnú milosť.

Potenciál príbehu zabila melodráma a ženská nerozhodnosť? Role mladej Vittorie sa zhostila  Sara Casu, ale na konci mohla mať miesto patového objímania  snaha o realistickejšiu a akúsi skutočnejšiu  lúzerskú drámu, či aktuálnejšiu dramatickú formu. Napríklad  viac  civilnosti podla vzoru tradície talianskych neorealistov.

Pochváľme tvorcov za  rozhodne skvelý casting, prirodzené herecké vedenie a zaujímavé kameramanské a výtvarné stvárnenie scenára.  Film  patrí k tomu najlepšiemu, čo ponúkla minuloročná artová festivalová sezóna.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV