Filmová recenzia: Vitaj umelá inteligencia, Hi, Ai, 2019, USA

Print Friendly

Titul: Hi, Ai, USA, 2019

Program One World Film Festival, Bratislava, 2019

Réžia / director | Isa Willinger
Krajina / country | Nemecko / Germany
Jazyk / language | angličtina, japončina, nemčina, taliančina/ English, Japanese, German, Italian
Titulky / subtitles | slovenčina / Slovak
Dĺžka filmu / length | 90′
Vhodné od / rating | 12+

English Paragraphs   Humanoid robots are like new creatures on our planet. They work at reception desks, in shopping malls or as chefs. And they are coming into our private lives  „With an A.I., you have to keep your sentences short and to the point.“ While Harmony and Chuck are searching for love, and Pepper and Grandma are killing time, pressing questions arise: How will robots and artificial intelligence change our lives? What will we win, what will we lose? And, who will be the main protagonists of the future world? The documentary shows us tomorrow’s world today.

Film Review

Jedna z mála  polohraných  dokumentárnych  snímok s témou komerčnej humanoidnej robotiky na zákazku,  a modelový prieskum za účasti konzumentov a ich tvorcov či programátorov.

V Japonsku i v USA sa začínajú presadzovať v úradoch i v domácnostiach roboty. Tieto pracujú na recepciách, v nákupných centrách, v priemysle reštaurácií, a podobne.

Prestárnurý  ale sympatický  Chuck, ktorý je osamotený,  a v detstve ho zneužívali, práve  získal  robotickú  partnerku Harmony.  Spoločne idú na výlet po Kalifornii, a jeho pohybujúca sa a experimentálne naprogramovaná „robotická bábika“ mu nahrádza živého tvora, alebo sa o to obaja vo zvláštnom  a postupne sa rodiacom  „spolužití“  snažia …

Obe strany jednej vzťahovej mince:  človek a robotický kybernetický  organizmus, sa aspoň usilujú, i keď o zbližovaní tu  vôbec nie je reč, len náznaky.

V ďalšom paralelnom rozprávaní ide o  príbeh medzi človekom a strojom, kde  je hrdinkou tokijská babička, ktorá má tak trochu problémy s demenciou.  Táto paralelná postava  je rovnako  osamotená, i keď v svojej rodine je na okrúhle výročie darujú robotický stroj  Pepper.

Celovečerný dokument  mladých nemeckých  tvorcov  sa snaží svojskou edukatívnou poetikou  i príbehmi  so skutočnými produktmi  šíriť povedomie o praktických stránkach  umelej inteligencie.  Tvorcovia sa o to usilujú polemicky etickou formou. Naznačujú  dnešnú, a v niektorých krajinách vyspelú  úroveň robotiky.

Tvorcovia však skúmajú  ale aj  bežné  problémy i kontext vzťahu užívateľa a robotického stroja. Umeleckým spôsobom a prirodzene sa tu zrkadlia aj ideové výhonky zajtrajších  možných  dilem  s umelou inteligenciou, a neurčitého vzťahu k  naprogramovaným a  neživým bytostiam, ktoré nemajú vedomie.

Slovenské premiéra MFF One World, 2019, Bratislava

Evaluácia: G  GROBER: 50 % – 60 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV