
Titul: Hi, Ai, USA, 2019
Program One World Film Festival, Bratislava, 2019
Réžia / director | Isa Willinger
Krajina / country | Nemecko / Germany
Jazyk / language | angličtina, japončina, nemčina, taliančina/ English, Japanese, German, Italian
Titulky / subtitles | slovenčina / Slovak
Dĺžka filmu / length | 90′
Vhodné od / rating | 12+
English Paragraphs Humanoid robots are like new creatures on our planet. They work at reception desks, in shopping malls or as chefs. And they are coming into our private lives „With an A.I., you have to keep your sentences short and to the point.“ While Harmony and Chuck are searching for love, and Pepper and Grandma are killing time, pressing questions arise: How will robots and artificial intelligence change our lives? What will we win, what will we lose? And, who will be the main protagonists of the future world? The documentary shows us tomorrow’s world today.
Film Review
Jedna z mála polohraných dokumentárnych snímok s témou komerčnej humanoidnej robotiky na zákazku, a modelový prieskum za účasti konzumentov a ich tvorcov či programátorov.
V Japonsku i v USA sa začínajú presadzovať v úradoch i v domácnostiach roboty. Tieto pracujú na recepciách, v nákupných centrách, v priemysle reštaurácií, a podobne.
Prestárnurý ale sympatický Chuck, ktorý je osamotený, a v detstve ho zneužívali, práve získal robotickú partnerku Harmony. Spoločne idú na výlet po Kalifornii, a jeho pohybujúca sa a experimentálne naprogramovaná „robotická bábika“ mu nahrádza živého tvora, alebo sa o to obaja vo zvláštnom a postupne sa rodiacom „spolužití“ snažia …
Obe strany jednej vzťahovej mince: človek a robotický kybernetický organizmus, sa aspoň usilujú, i keď o zbližovaní tu vôbec nie je reč, len náznaky.
V ďalšom paralelnom rozprávaní ide o príbeh medzi človekom a strojom, kde je hrdinkou tokijská babička, ktorá má tak trochu problémy s demenciou. Táto paralelná postava je rovnako osamotená, i keď v svojej rodine je na okrúhle výročie darujú robotický stroj Pepper.
Celovečerný dokument mladých nemeckých tvorcov sa snaží svojskou edukatívnou poetikou i príbehmi so skutočnými produktmi šíriť povedomie o praktických stránkach umelej inteligencie. Tvorcovia sa o to usilujú polemicky etickou formou. Naznačujú dnešnú, a v niektorých krajinách vyspelú úroveň robotiky.
Tvorcovia však skúmajú ale aj bežné problémy i kontext vzťahu užívateľa a robotického stroja. Umeleckým spôsobom a prirodzene sa tu zrkadlia aj ideové výhonky zajtrajších možných dilem s umelou inteligenciou, a neurčitého vzťahu k naprogramovaným a neživým bytostiam, ktoré nemajú vedomie.
Slovenské premiéra MFF One World, 2019, Bratislava
Evaluácia: G GROBER: 50 % – 60 %