Filmová recenzia: Słodki koniec dnia, 2019, POL

Print Friendly

Słodki koniec dnia, 2019, 92´

Film notary: The story of an intellectual in a life crisis takes place in Tuscany. Maria Linde – Polish poet, Nobel Prize laureate, celebrates her 65th birthday with her family and friends. Her stable family life flows in the calm rhythm of the Italian province until her relationship with the immigrant – 30 years younger Arab Nazeer – is revealed …   The film „Sweet End of the Day“ is the second feature film of an ambitious fifty-year-old TV and film director.  The screenplay offers a psychological study of Mártia Linde, who has a young Italian lover, but also a functional family along with loving children and husbands of the same age.

Titul: Słodki koniec dnia, 2019, 92´
Country: koprodukcia  Poľsko a Taliansko
Réžia: Jacek Boreuch
Scenár:  Jacek Borcuch a  Szczepan Twardoch
Kamera: Michal Dymek
Komponovaná hudba: Daniel Bloom
Distribúcia: Film Europe
Hrajú:  Antonio Catania, Krystyna Janda, Robin Rennuci, Vincent Riotta, Kasia Smutniak, Dominik Wojcik

Movie Review

Film Sladký koniec dňa je druhým celovečerným filmom päťdesiatročného ambiciózneho televízneho a filmového režiséra.

Scenár ponúka psychologickú štúdiu známej a dobrej  poľskej spisovateľky s Nobelovou cenou, Mártia Linde,  ktorá má mladého talianskeho milenca, ale aj funkčnú rodinu popri tom, a milujúcimi deťmi a manželom v rovnakom veku.

Dej ukazuje divákovi všedný život rodiny a komfortné názory hrdinky, ktorá je až nadmieru emancipovaná. Táto osobná extravagancia  neladí  u hlavnej hrdinky s jej nonkomfortnými názormi, čo sa  taktiež  bije sa s jej minulým zodpovedným životom i so zodpovednosťou, ktorú vyžaduje od milenca, i od spoločnosti a intelektuálov.

Rodina Lindy  žijúca v Taliansku  i okolie s hrôzou zisťuje, čo sa deje v hlave a srdci, ale ani ona sama si nie je ničím úplne istá, i keď sa začne búriť voči tomu, ako veci nefungujú.  Avšak k vytriezveniu a racionálnej realite  sa odhodlá možno až príliš neskoro, keď stratí podporu svojho okolia, pretože je úplne mimo realitu.  Alebo predsa, či všetko je úplne inak?

Koprodukčná snímka je tematickou zmesou intelektuálneho žartovania, neúplne vysvetlených vzťahov, osobnej komédie a dramatického (ale nie melodramatického) napätia.

Príbeh intelektuálky v  životnej kríze  sa odohráva v Toskánsku. Maria Linde – poľská poetka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru, oslavuje spolu so svojou rodinou a priateľmi 65. narodeniny. Jej  stabilný rodinný život plynie v pokojnom rytme talianskej provincie, až kým sa neodhalí jej vzťah s imigrantom – o 30 rokov mladším Arabom Nazeerom…

Poľská koprodukčná snímka  ponúka kvalitné tematické i herecké spracovanie, v ktorom je množstvo voľne nadhodených motívov, komplikované životné hľadanie i zvláštne názory na spoločnosť, ale i dosť prekvapujúca záverečná pointa.

Evaluácia: G GROBER: 70 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV