Filmová recenzia: Posledná aristokratka, 2019, CZ/SK

Print Friendly, PDF & Email

Originálny názov: Posledná aristokratka

Žáner: komédia

Krajina: Česká republika/ SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Réžia: Jiří Vejdělek

Scenár: Jiří Vejdělek, Tereza Dusová

Hudba: Michal Novinski

Hrajú: Hynek Čermák, Tatiana Vilhelmová, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Vojtěch Kotek, Pavel Liška, Zdeněk Piškula, Táňa Pauhofová, Zdenka Procházková, Petr Nárožný, Dana Syslová

DISTRIBUČNÁ  NOTICKA  Film sa odohráva v jeseni v roku 1996-1997, kedy je Františkovi Kostkovi, vďaka svojim šľachtickým predkom, navrátený zámok Kostka, ktorý bol v reštitúcii. Rodený Newyorčan Frank s dcérou Máriou a temperamentnou ale srdečnou ženou Vivien podniknú na tento novonadobudnutý zámok Kostka výlet. Ich predstavy o zámku a Čechách, kde nikdy neboli, sú tak idealizované a romantické, že už samotný stret s českou realitou prinesie veľa zábavných situácií.

DISTRIBUTION  NOTICAL   The film takes place in the autumn of 1996-1997, when František Kostek, thanks to his noble ancestors, is returned to Kostka Castle, which was in restitution. Native  New Yorker Frank with daughter Mary and vivacious but cordial wife Vivien take a trip to this newly acquired castle Kostka.  Their ideas of the chateau and Bohemia, where they have never been, are so idealized and romantic that even the encounter with Czech reality will bring many entertaining situations.

Movie Review

Jiří Vejdělek je považovaný za jedného z najúspešnejších českých scenáristov, režisérov i producentov, ktorý realizoval desiatky filmových i televíznych diel. Má povesť tvorcu, ktorý dokáže umne skĺbiť kvalitu umeleckých zložiek a divácku atraktívnosť.

Film  Posledná aristokratka je typická  česká  žánrová komédia, ktorá vznikla na základe knižne veľmi úspešnej predlohy, ktorá síce doslova srší humornými situáciami, ale dejom  a zápletkou je takmer minimalistickým polotovarom (skečový poviedkový patvar), z ktorého bolo síce veľmi ťažké stvoriť klasický príbeh, ale vďaka talentovanému štábu tvorcov a dlhoročnému úsiliu sa to snáď podarilo (patálie so získaním autorských práv).

Napriek tomu. že kľúčovou  ambíciou tvorcov bolo stvoriť kasový trhák pre relaxáciu publika, a niektoré zložky výroby  sú možno pre citlivejšie duše aj pod čiarou. Napríklad  ako trochu lacnejšie pôsobiace práce kostýmeriek, architekta, rekvizitárov, alebo  príliš všedná filmová hudba, či skôr rytmický podmaz pod scény.

Náročnejšieho  diváka možno v pocitoch odradí len veľmi jednoduchá zápletka.  Premyslene je  dejovo  v prípade úspechu  snímky na českom trhu nastavená tak, aby bolo  bezproblémové  pokračovať  v deji filmu (druhý diel  komédie, ktorý začne svadbou mladej dvojice zamilovaných, avšak za podmienky že projekt nebude divácky stratený).

Malé chybičky krásy však neuberú na humornosti a  zábave  mnohých scénok, našťastie v slušnom  duchu a  bez fekálneho humoru, v  pôvodnom obsadení rolí skutočne aktuálnymi celebritami, z ktorých zaujme novoobjavený talent Yvone Stolářovej zo severnej Moravy.

Zaujmú najmä  osvedčené a populárne  herecké  typy ako  Eliška Balzerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Táňa Pauhofová, či  Hynek Čermák.

Komediálna snímka  nenudí, i keď ani neprekvapuje detailami a prepracovanosťou. Diváci  sa môžu tešiť na  skvelé  a  prirodzené  herecké  výkony, a určite aj  príjemne  úsmevnú  atmosféru, ktorú nevymedzený  a  väčšinový divák  môže dobre prijať,  v rámci  všetkého,  čo tvorí  pojem  žánrovej komédie pre masové publikum.

IDEA   In the comedic „hypertrophy of piccolos and gadgets“, the audience does not find meaning, and on the contrary, we count on glaring nonsense and illogicality (changing number of castle towers, golden toilet, which no one wants, but still not sold). The problems of life are banal and the footage is dragged. The actors will please Eliška Balzerová and Martin Pechlát, as well as Yvona Stolařová and Hynek Čermák, but Taňa Dyková will be less pleasing. Beware of how demanding the viewer is in this comedy, he has to pay more attention to the narrative details and props.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV