Hudobná recenzia: BraAgas, CZ

Print Friendly, PDF & Email

Introductory Note: BraAgas is a group of four Czech singers and instrumentalists for period instruments, and a male double bass player. These five Czech musicians interpret traditional music from various parts of Europe. Is music surprises genres and themes from medieval music to jazz, blues, and are also able to present themselves on the classic club scene.  The band has existed since 2007. The songs contain lyrics of folk songs of many musical cultures. Among them are Sephardic Jews and Balkan Roma, with the use of medieval instruments and in costumes imitating clothing patterns and culture from that period.

Základ skupiny BraAgas tvoria štyri české hudobníčky pod vedením Kateřiny Göttlichovej, ktoré svojsky interpretujú tradičnú hudbu z rôznych kútov Európy od Škandinávie po Balkán a od Pyrenejského polostrova po Moravu.

Skupinu BraAgas  je združená zo štyroch českých speváčok a súčasne inštrumentalistiek na dobové nástroje,  a  mužským hráčom na konrabas. Týchto päť českých hudobníkov interpretuje tradičnú hudbu z rôznych kútov Európy. Je hudba prekvapuje  žánrami a témami od stredovekej hudby až k jazzu, blues, a sú schopní sa prezentovať  taktiež  aj  na  klasickej klubovej scéne.

Skupina existuje  od  roku 2007. Obsahom  skladieb sú texty ľudových pesničiek mnohých  hudobných kultúr.  Nájdeme medzi nimi  sefardských židov či balkánskych Rómov, so špecifikáciou využitia stredovekých nástrojov a v kostýmoch imitujúcich  odevné vzory a kultúru z tohto obdobia.

Ich repertoár sa na druhej strane uberá  aj  komponovaním na základe textov z českomoravských spevníkov (O ptácích a rybách, album 2018).

BraAgas  dnes má  relatívne početné publikum, pričom nie sú zriedkavosťou ani zahraničné koncerty – napríklad na festivale Rainforest World Music Festival na malajskom ostrove Borneo,  Sur Jahan v indickej Kolkate, CPH World Music Festival v Kodani, ale aj na domácich podujatiach Colours a Czech Music Crossroads v Ostrave.

Skupina BraAgas vydala zatiaľ spolu šesť albumov, všetky vyšli vo vydavateľstve Indies. Dva z nich – Tapas a Yallah! získali cenu Anděl v kategórii world music. Medzinárodne najúspešnejší bol album O ptácích a rybách z roku 2018. Trikrát po sebe bodoval v albumovom rebríčku World Music Charts Europe – najvyššie miesto obsadil v júni minulého roku, keď bol na 3. priečke.

Kateřina Göttlichová: spev, citara, nyckelharpa, gitara, gajdy
Karla Braunová: spev, flauty, klarinet, šalmaj, gajdy
Michala Hrbková: spev, husle, fidula
Karla Braunová: spev, flauty, klarinet, šalmaj, gajdy
Michaela Krbcová: spev, perkusie – davul, darbuka, cajón
Karel Zich: kontrabas, basse de viole

Albumy:
BraAgas No. 1 (Indies, 2007)
BraAgas No. 2 – Media Aetas (Indies, 2008)
Tapas (Indies, 2009)
Fuerte (Indies, 2012)
Yallah! (Indies, 2014)
O ptácích a rybách (Indies, 2018)

29.9. DK Zrkadlový háj, World Music Festival, 2019, Bratislava

Subjektívne hodnotenie: 80 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV