Filmový recenzia: Pomaľované vtáča, 2019

Print Friendly

[recenzia: G. Gröber]

Titul: Pomaľované vtáča:

Námet, scenár, réžia a producent: Václav Marhoul

Kamera: Vladimír Smutný

Filmová surovina: Kodak čierno-biely materiál

SYNOPSIS

Nabarvené ptáče je hluboko  dramatické story medzi hrôzou  a krutosťou  a láskou a nevinnosťou. Je to prvý a nejslávnejší román autora knih „Byl jsem pri tom“ a „Pinball“ – jednoho z nejvýznamnějších svetových prozaikov  minulého storočia  – Jerzyho Kosinského.

Movie Review

Václav Marhoul je skúseným režisérom a producentom, ktorému sa podarilo získať autorské práva na skvelú predlohu poľsko-amerického autora Jeryho  Kosinského, ktorý zobrazil  vlastné autentické vojnové zážitky židovskej siroty. Jeho otec prežil koncentračný tábor, ale sám ako člen  židovskej rodiny  to  tiež nemal jednoduché, a život k nemu nebol vôbec fér.

Prežívanie srastí a útrap absurdné kopenie  mindrákov  druhej svetovej vojny je odrazené  v  zámerne  naturalisticko-explicitnej  reflexii a na publikum pôsobí  veľmi autenticky.

Žiadna hollywoodska teória, žiadne dobro-zlé kontrasty, len špecificky vyskladané mozaikové obrazy  jeden depresívnejší než druhý (násile, vraždenie, sadizmus, či ďalšie negustiózne úchylky), bez hudby, s nápaditou kamerou  v trojhodinovom  –  artovo modernom – depresívnom – náznakovom  a  nedopovedanom  dramaturgickom kolose (bez vnútorných monológov), ktorý nenudí a riadne  emotívne  odpudzuje.

Český režisér a producent  Václav Marhoul  do  jedinečného a vysnívaného projektu  s artovým i provokatívnym  designom  – vtesnal všetok svoj um, a aj  profesijný kumšt.  Jednoducho český a slovenský  film roka či desaťročia. Odporúčame.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV