
[recenzia: G. Gröber]
Titul: Pomaľované vtáča:
Námet, scenár, réžia a producent: Václav Marhoul
Kamera: Vladimír Smutný
Filmová surovina: Kodak čierno-biely materiál
SYNOPSIS
Nabarvené ptáče je hluboko dramatické story medzi hrôzou a krutosťou a láskou a nevinnosťou. Je to prvý a nejslávnejší román autora knih „Byl jsem pri tom“ a „Pinball“ – jednoho z nejvýznamnějších svetových prozaikov minulého storočia – Jerzyho Kosinského.
Movie Review
Václav Marhoul je skúseným režisérom a producentom, ktorému sa podarilo získať autorské práva na skvelú predlohu poľsko-amerického autora Jeryho Kosinského, ktorý zobrazil vlastné autentické vojnové zážitky židovskej siroty. Jeho otec prežil koncentračný tábor, ale sám ako člen židovskej rodiny to tiež nemal jednoduché, a život k nemu nebol vôbec fér.
Prežívanie srastí a útrap absurdné kopenie mindrákov druhej svetovej vojny je odrazené v zámerne naturalisticko-explicitnej reflexii a na publikum pôsobí veľmi autenticky.
Žiadna hollywoodska teória, žiadne dobro-zlé kontrasty, len špecificky vyskladané mozaikové obrazy jeden depresívnejší než druhý (násile, vraždenie, sadizmus, či ďalšie negustiózne úchylky), bez hudby, s nápaditou kamerou v trojhodinovom – artovo modernom – depresívnom – náznakovom a nedopovedanom dramaturgickom kolose (bez vnútorných monológov), ktorý nenudí a riadne emotívne odpudzuje.
Český režisér a producent Václav Marhoul do jedinečného a vysnívaného projektu s artovým i provokatívnym designom – vtesnal všetok svoj um, a aj profesijný kumšt. Jednoducho český a slovenský film roka či desaťročia. Odporúčame.