Filmová recenzia: Strážna záštita

Print Friendly
Titul: Strážna záštita

Event: Dni ukrajinského filmu v kine Mladosť

Titulky: slovenské

Krajina: Ukrajina, 2018, 100 min.
Žáner: historický film, dobrodružné mládežnícke sci-fi
Réžia: Yurii Kovalov
Scenár: Sashko Dermanskyi, Yaroslav Voitseshek, Yurii Kovalov
V hlavnej úlohe: Danyil Kamenskyi, Yeva Kosheva, Roman Lutskyi

Film Review

Ukrajinská produkcia a distribúcia je pre naše publikum pole neorané. Žiaľ artovosť  ako ukázali aj Dni ukrajinskéhoi filmu 2019  nedosahuje kvalitu štandardných kvalít v aktuálnych koprodukciách.

Jednotlivé otázky sú  zrejmé v otáznom narábaní s PP, prílišnou snahou o komický nadhľad – posúvajúce i vážne spoločenské problémy a témy spolu s psychologickými, komunikačnými či dramatickými artovkami do  nechcenej oblasti satirickej frašky.

Naopak väčščina  filmov má taktiež dobré remeslo i rozpočet, hudba je veľkolepá, kamera i strih sú zručné, a filmy nenudia, ale iná poetika a iný svet.

Dej  tejto historickej fantasy pre mládež   spočíva v zápletke  keď  sa  počas zatmenia Slnka obyčajný chlapec Viťko  dostane  do  krajiny cez akýsi stroj času  do  Kyjevskej Rusi uprostred rozhodujúcej vojnovej  bitky  medzi  „dobrom  a zlom“ –  čo sú udalosti spred cca  1 000 rokov nazad.

Desaťročnámu  Viťkovi sa dostáva do pozornosti magický kameň, ktorý prideľuje mohutnú silu, spolu s ním sú legendárni hrdinovia o ktorých čítal v knihách, a proti nim je čierna mágia a armáda vedená obrovským kamenným monštrom. Teraz len z odvahy chlapca záleží, či zvíťazí svetlo temnoty a či bude budúcnosť taká, ako ju poznáme.

Filmové dielo bolo zhotovené s  nadštandardným rozpočtom, ale vymyká sa modernému spôsobu rozprávania i modernému filmovému marketingu. Odsadenie hercov, réžia, kamera i herecké výkony sú na dobrej remeselnej úrovni, ale celkový dojem kazí najmä celkový humoristický podtón s komikou a odľahčenou režijnou či scenáristickou  rukou za každú cenu, čiže televízna a mládežnícka dramaturgia pre univerzálneho diváka.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV