
Titul: Florencino kníhkupectvo (The Bookshop), Anglicko / Nemecko / Španielsko, 2017, 113 min.
Réžia: Isabel Coixet
Hrajú: Emily Mortimer, Bill Nighy, Hunter Tremayne, Patricia Clarkson
Synopsis
Anglicko 1959. Do malého ospalého mestečka východného Anglicka prichádza Florence Green, ktorá je aj napriek odporu kultivovanej, no bezohľadnej miestnej opozície, rozhodnutá otvoriť svoje kníhkupectvo.
Film Review
Katalánska režisérka Isabel Coixet je scenáristka a režisérka s obsažným profesijným televíznym i kinematografickým archívom i pestrou zbierkou festivalových cien.
Scenár autorskej snímky Florencino kníhkupectvo (The Bookshop) realizovala značne voľne podľa beletristickej predlohy s názvom Penelope (1978).
Dej sa odohráva v oblasti prímorského mestečka Hardborough na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia v Anglii. Autorka vykresľuje nevábny obraz nezdravých pomerov na vidieku, plných rivality, úskokov, nenávisti. Jednoducho tu nie je priestor pre nezávislý rozlet ani pre vojnovú vdovu Florence Greenovú, aby tu otvorila kníhkupectvo, a osvietila miestne pomery, ba naopak okolie sa jej pomstí za trúfalosť a celý čas sa väčšina snaží byť otvorene proti, a všetkými prostriedkami tieto tábory bojujú.
Hrdinka Florence na vrchole svojho zápalu a energie začne propagovať klasické diela súdobej prózy, akými sú napríklad Nabokovova „Lolita“ alebo „451 stupňov Fahrenheita“ Raya Bradburyho. Starnúcu lokálnu spoločenskú celebritu Violet Gamartovú pobúri hrdinka asi najviac, a tá sa v parlamente vynasnaží presadiť zákon ako šitý proti Florence.
Škoda, že autori filmu nezvolili protikladnejšie dejové akcie, či väčší psychologický ponor do postáv a konfliktu, pretože celková dramaturgia je mäkká, a rozprávanie taktiež akosi nadmieru pomalé a rozvláčne. Okrem výraznej a sympatickej hlavnej hrdinky zasadenej do malebného vidieckeho prímorského kraja sa prakticky niet na čo pozerať …
Záverečný konflikt i jeho výsledok je príliš logickým a „vytušeným vyústením“ filmovej story. Napriek výhradám prísnejšej optiky a analýz typu projekt „premárnenej šance“ (niekde sa stala chyba) ide o príjemnú európsku koprodukčnú historicko-kritickú snímku, ktorá neurazí.