
Biela noc v čase troch dní posledného septembrového víkendu predstavila netradičné umenie medzinárodných výtvarných umelcov, ktorí radi experimentujú s klasickým plátnom, ale aj so svetelnými, geometrickými a farebne podnetnými tvarmi.
Publikum a diváci určite ocenili umelecké prechádzky nočnou Bratislavou plnú originálnych vnemov a zážitkov.
Nočná i denná Bratislava sa zaplnila umením a postmodernou, op-artom či elektronickými exponátmi a ferebne-svetelnou show s veľakrát neopakovateľnou atmosférou, i keď program v sobotu dosť kazilo počasie, drobný dážď a zatiahnutá obloha.
Umelecké zastávky na hlavných trasách boli rozdelené na historickú a vodnú cestu. Artefakty boli umiestnené od River Parku (v komplexe kvôli počasiu tu boli všetky zrušené) cez Primaciálny palác a jeho okolie v centre mesta – až po nákupnú galériu Eurovea, sklad č.7, budovy dekanátu FF UK, a taktiež v sade Janka Kráľa v blízkosti Auparku.
Každý platiaci návštevník dostal mapu, ktorá ho previedla po rôznorodých umeleckých zastávkach: tradičným abstraktným umením ako v DOT./SK Galérii zastúpená maľbami J. S. Džuppovej – vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertami, filmami, divadelnými predstaveniami, tancom (napr. mnohé happeningy v Pistoriho paláci), literatúrou, a živou performance.
Výtvarné, hudobné i interdisciplinárne žánre, laserové show, architektúra a urbanizmus a najnovšie trendy v umení aj technológiách.
Za najvýznamnejšie exponáty možno považovať napríklad diela britského umelca Lukeho Jerrama, Brazílčania VJ Sujave, Austrálčana Kid Webstera (s monumentálnym objektom Axiom, bol vyskladaný až zo 700 000 svetelných bodov, či street-art 3D objektov britskej dvojice Filthy Luker a Pedro Estrellas.
V sklade č. 7 pri Eurovea zaujala práca Talianky žijúcej v Kanade – Cinzia Compolese s titulom Last Intersection, ktorá bola tvorená počítačovou implementáciou hry svetiel cez klasický projektor v tmavom prostredí skladu Eurovea.
V átriu Filozofickej fakulty naopak trónil objekt Gaia (na obr.) vizuálneho umelca a autora Luka Jermanna z Veľkej Británie.
Pre deti bolo určené dielo Tales from the Other Site (Príbehy z druhej strany) od Britky Liz von Graevenitz.
Návštevníci však okrem umenia mohli zároveň objavovať aj vlastné mesto a v ňom zaujímavé a netradičné priestory, ktoré súčasné formy umenia počas Bielej noci zastrešia – nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, plavárne, nákupné centrá, parkoviská a rôzne iné, bežne neprístupné miesta.
Do Bratislavy pricestovalo na tento víkend 246 medzinárodných vizuálnych umelcov zo štyroch kontinentov.
Za 10 rokov prešlo festivalom svetla na Slovensku, ktorý sa prvýkrát uskutočnil v Paríži – 1,6 milióna návštevníkov.
Generálnym sponzorom bola tento rok VUB banka. Viac informácií na: https://www.bielanoc.sk
- G.G., PhD. –