[27.9 – 29.9. 2019] 5. ročník festivalu „Biela noc v Bratislave“: od piatka do nedele

Print Friendly

Biela noc v čase troch dní  posledného septembrového víkendu predstavila   netradičné umenie  medzinárodných výtvarných umelcov, ktorí  radi experimentujú  s klasickým plátnom, ale aj  so svetelnými, geometrickými  a farebne  podnetnými tvarmi.

Publikum a diváci  určite ocenili  umelecké prechádzky nočnou Bratislavou plnú originálnych   vnemov a zážitkov.

Nočná i denná Bratislava  sa zaplnila umením  a postmodernou, op-artom či elektronickými exponátmi a ferebne-svetelnou show s veľakrát neopakovateľnou  atmosférou, i keď  program v sobotu dosť kazilo počasie, drobný dážď a zatiahnutá obloha.

Umelecké zastávky na  hlavných trasách boli rozdelené  na historickú  a vodnú cestu. Artefakty boli umiestnené od River Parku  (v komplexe  kvôli počasiu tu boli všetky zrušené)  cez  Primaciálny palác a jeho okolie v centre mesta – až  po nákupnú galériu Eurovea, sklad č.7, budovy dekanátu FF  UK,  a taktiež v sade Janka Kráľa v blízkosti Auparku.

Každý platiaci návštevník dostal  mapu, ktorá ho previedla po rôznorodých umeleckých zastávkach: tradičným abstraktným umením ako v DOT./SK Galérii zastúpená maľbami J. S. Džuppovej  –  vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertami, filmami, divadelnými predstaveniami, tancom (napr.  mnohé happeningy  v Pistoriho paláci), literatúrou, a živou performance.

Výtvarné, hudobné i interdisciplinárne žánre, laserové show, architektúra a urbanizmus  a  najnovšie trendy v umení aj technológiách.

Za najvýznamnejšie exponáty možno  považovať napríklad  diela britského umelca Lukeho Jerrama, Brazílčania VJ Sujave, Austrálčana Kid Webstera (s monumentálnym objektom  Axiom, bol vyskladaný až zo 700 000 svetelných bodov, či street-art 3D objektov britskej  dvojice Filthy Luker a Pedro Estrellas.

V sklade č. 7 pri Eurovea zaujala práca  Talianky žijúcej v Kanade – Cinzia Compolese s titulom Last Intersection, ktorá bola tvorená počítačovou implementáciou hry svetiel cez klasický projektor v tmavom prostredí skladu Eurovea.

V átriu Filozofickej fakulty naopak trónil objekt Gaia (na obr.)  vizuálneho umelca a  autora Luka Jermanna  z Veľkej Británie.

Pre deti bolo určené  dielo Tales from the Other Site (Príbehy z druhej strany) od Britky Liz von Graevenitz.

Návštevníci však okrem umenia mohli  zároveň objavovať aj vlastné mesto a v ňom zaujímavé a netradičné priestory, ktoré súčasné formy umenia počas Bielej noci zastrešia – nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, plavárne, nákupné centrá, parkoviská a rôzne iné, bežne neprístupné miesta.

Do Bratislavy pricestovalo  na tento víkend 246 medzinárodných vizuálnych umelcov zo štyroch kontinentov.

Za 10 rokov prešlo festivalom svetla na Slovensku, ktorý sa prvýkrát uskutočnil v Paríži  –  1,6 milióna návštevníkov.

Generálnym sponzorom bola  tento rok VUB  banka. Viac informácií na: https://www.bielanoc.sk

  • G.G., PhD. –
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV