Filmová recenzia: Nebezpečné city

Print Friendly

Titul: Nebezpečné city (Remélem legközelebb sikerül meghalnod), Maďarsko, 2018, 96 min.
Réžia:
 Mihály Schwechtje
Hrajú: Kristóf Vajda, Szilvia Herr, Csaba Polgár…

PR POPISKA  Eszter strasti tínedžerského veku sa pokúša prekonať vo svete máng. Svojich rovesníkov sleduje s akýmsi nadhľadom, od nich je pre ňu omnoho dôležitejší zvýšený záujem, ktorý jej prejavuje jej profesor angličtiny.

Synopsis

Letná pubertálna komediálna  romanca o zbližovaní chlapcov a dievčat v prostredí  maďarského gymnázia s českým dabingom

Movie review

Maďarský filmár Mihály Schwechtje dostal za túto snímku cenu na festivale detského diváka v Talline, a je sympatické že naša, maďarská  a česká distribúcia zareagovali veľmi prompne a kino Lumiere distribuuje toto dielo ako novinku pre mladých divákov.

Žiaľ maďarský debutujúci filmár sa opieral skôr o klasickú televíznu dramaturgiu, neriskoval a jeho scenár nemá nič špecifické, zvlášne, či obzvlášť pozoruhodné črty. Všetky postavy sú priemerní hrdinovia dnešných čias: mladí sú nezrelí, sebastrední a nevybočujú z lajny, starší sú sterotypní  nudní, chlípni, či starostlivo mravokárni. Žiaden v princípe nie je ani zaujímavý svojimi záujmami, povahou, či schopnosťami či umeleckým talentom.

Divák sleduje aktuálne a značne chaotické snahy tínedžerov zo strednej školy o zbližovanie. V strede dvorenia a sexuálneho záujmu  rôznych aktérov z prostredia je sympatická teenka s fialovým ohozom, ktorá je nešťastná i odvážna: dva v jednom.

Zápletka sa sčasti odohrá v škole v spojitosti s odchodom sympatického triedneho s rodinou do Londýna, a sčasti na sociálnych sieťach na ktorých robí mladá hrdinka na požiadanie striptíz, čo sa jej kruto vypomstí.  Najviac problémoví mužskí hrdinovia však dosiahnu svoje nečestnými spôsobmi, čo však nie je ani príliš povzbudivé.

V deji filmu  a jeho vyvrcholení je mnoho nezrovnalostí, prekvapení a paradoxov, i logicky nelogických zbytočných chýb, nedopovedanosti, miznutia postáv, ba dokonca jeden z učiteľov ktorý má vraj rodinu núti nepotrestaní žiačku k zvrhlostiam, za čo by mal v reálnom živote „profesnú  učiteľskú stopku na doživotie“, ale v maďarskom debute ide o  čosi  a  akosi ku kráse tu prítomného negližé…

Žiaľ filmárske prostriedky, televízna „reálová výprava“, podpriemerná kamera i kamerový TV formát, či slabšie režijné vedenie filmovej mládežníckej komédie nenadchnú  zrejme vôbec ničím ani cinefila, ani klubového artového diváka, a koprodukčné kino je vhodné len ako aktuálna nenáročná oddychovka pre skupinu tínedžerov.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV