Filmová recenzia: A dýchajte pokojne

Print Friendly

A dýchajte pokojne (Andið eðlilega) Island/Švédsko /Belgicko, 2018, 100´
Réžia:
 Ísold Uggadóttir
Hrajú: Kristín Þóra Haraldsdóttir, Babetida Sadjo, Patrik Nökkvi Pétursson, Þorsteinn Bachmann, Sveinn Þórir Geirsson…

Synopsis

Okraj islandského poloostrova Reykjanes. Dve ženy, ktorých osudy sa na krátku chvíľu vďaka nepredvídateľným okolnostiam.

Review

Debutantskej isladskej režisérke  Ísold Uggadóttir sa podarila  rafinovaná   debutová  artovka, s ktorou vyhrala cenu za najlepší svetový dokumentárny film  na MFF Sundance 2018.

Mladá Lara je slobodnou matkou abstinujúcou  drogovou  a sociálnou lúzerkou,  ktorá k údivu svojmu vlastnému bola prijatá  do kurzu na colného deklaranta  na islandskom letisku Keflavík. Mladá sympatická hrdinka má snahu  vychovávať svojho syna Eldara. Na letisku  zaregistruje falošný pas  africkej emigrantky Adje, ktorú následne zadržia, a znemožnia jej  dostať sa  cez Island za dcérou do Kanady.  V malom meste sa však cesty žien pretnú. Napriek roztrpčeniu, kultúrnym rozdielom a nejasnému životnému cieľu obidve spojí zvláštne puto, keď musí Lara prijať zásadné rozhodnutie.

Napriek značne   vcelku korektne napísanej a herecky interpretovanej ústrednej  i vedľajšej postave snímka   je  v spätnom pohľade  len prvoplánovo  emotívna  a bez  objasneného  východiska, či  odkazu témy.

Dve nevábne ženy, mentálne relatívne zdravé,  až na to že muži sú pre nich len štatistami. Jedna falšuje doklady, druhá  s ňou spolupracuje, pričom predtým  sa  prostredníctvom  malého synčeka  a dobrodružnej hry s kocúrom z útulku, neskôr  prespávanie v aute  pre dlhy a finančné suchoty, za krivých zrakov okolia, ktoré je lepšie, menej problémové i vyrovnanejšie.

V scenári  miestami  tak trochu cítiť debutantskú   kŕčovitosť  ideí, ich súdržnosti a motivácie neuveriteľného ale reálne sa odohrávajúceho deja ktorý plynie veľmi komótne: avšak  máme tu  taktiež  aktuálne a zaujímavé spracovanie problému plne v duchu severanskej odťažilosti a názorovej britkosti  dnešného nordického sveta.

Excelentná réžia a zručné herecké vedenie, technicky korektný kamerový minimalizmus  a dobrý producentský artový dizajn  tvoria  divácky príjemný  artový biják, vhodný nielen  pre  celú slniečkarsku rodinu i na Slovensku a  v Čechách.  Poučenie, súcit i  katarzia sú potrebné i v domácej distribučnej kultúre.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV