Filmová recenzia: Šťastný Lazzaro

Print Friendly

Titul: Šťastný Lazzaro/Lazzaro felice: Taliansko, Švajčiarsko, Francúzsko, SRN, 2018
Dĺžka: 125 minút
Réžia a scenár: Alice Rohrwacher
Kamera: Hélene Louvart
Strih: Nelly Quettier
Hrajú: Adriano Tardiolo, Agnese Graziani, Alba Rohrwacher, Luca Chikovani, Tommaso Ragno, Sergi López, Natalino Balasso, Carlo Tarmati, Pasqualiona Scuncia, Nicoletta Braschi a ďalší
Distribúcia: ASFK v SR od 6. júna 2019
Foto: ASFK

Synopsa

Magický artový film s vlčími motívami a metafora o hľadaní ľudského šťastia

MOVIE   REVIEW

Šťastný Lazzaro  je  v poradí  štvrtým  celovečerným hraným filmom autorskej dokumentaristky a hranej režisérky  Alice Rohrwacher, ktorý  na vlaňajšom MFF v Cannes získal cenu  za Najlepší scenár.

Ústredný hrdina  a zaujímavá  protikladná postava celého príbehu je charakteristikou  prostého a  zjednodušeného  – dobrosrdečne naivistického  prijímania reality  –  zrkadliacim čistotu duše bez predpojatí, zlých zámerov  a  hrozieb, ale taktiež s nedostatkom mentálnej obrany, s retardáciou  a so všetkými tendenciami pre potreby druhých šikanovať, využívať  a vykorisťovať.

I keď si morálny, čistý, a osud je  k  tebe nadmieru mierny, ty nikdy nepochopíš skutočnú tvrdú realitu, mechanizmy moci a väzby medzi vrstvami a osobami. Členovia komunity roľníkov v osade odrezanej od sveta vyžívajú núkané dobré srdce i čistotu duše. Je to však reťazec, aj oni sú využívaní, Lazzaro.

V civilizačne  zabudnutej lokalite sa objaví  polícia, sociálka, i daňoví úradníci, a je po výnosnom a dlhodobom sociálnom kšefte.  Zatknú šľachtičnú, ktorá sa priživovala na otrokárskom vidieku,  a na väzbách na patróna, v područí  ochrancov,  a v mikrosvete v časovej mimorealite,  i  v zlodejinách  vo  veľkom podvode na trhu s tabakom. Obyvateľov jej vidieckej usadlosti presťahujú do mesta až na  Lazzara, ktorý  sa medzitým stratil a v horúčke  spadol  zo skaly,  za čoho ho vyhlásili  predčasne za mŕtveho, neskôr ožije a zamieša kartami v osudovom finále tohto vidieckeho podobenstva.

Filmový príbeh vznikol podľa skutočných udalostí v Taliansku (1982), má skvelo prerozprávaný dej, zručne a citlivo vybrané lokality, dobrú kameru, vynikajúci casting, a neprehrávajúce herecké typy, čo je skvelou pozvánkou na skutočne artový zážitok v kine.

Evaluácia – G GROBER: 70 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV