Recenzia: Nikdy neodvracaj zrak/Werk ohne Autor

Print Friendly

Titul:  Nikdy neodvracaj zrak (Werk ohne Autor), Nemecko / Taliansko, 2018, 188´
Réžia:
 Florian Henckel von Donnersmarck
Hrajú: Tom Schilling, Paula Beer, Sebastian Koch, Saskia Rosendahl, Oliver Masucci, Cai Cohrs, Ina Weisse, Jevgenij Sidichin

Synopsis: Strhujúci príbeh o oslobodzujúcej sile umenia a ľudskej tvorivosti  a story  inšpirované  skutočnými udalosťami aj osobami.

Movie  Review

Režisér a scenárista Florian Henckel von Donnersmarck  je  víťazom Oscarovej kategórie  za Životy tých druhých a nedávno  natočil svoj tretí celovečerný film  inšpirovaný moderným kunshistorickým pohľadom  na nové nemecké  moderné  výtvarné umenie a  tvorbou  maliara Gerharda Richtera, ktorého  biografia zaujala tohto tvorcu.

Kurt (Tom Schilling)  po prvýkrát načrel do modernej interpretácie nemeckej kunsthistórie  v detskom veku   na exhibícii  „zvrhlého umenia“ usporiadanej režimistickými  nacistami.

Po ukončení vojny prichádza stalinizmus, normalizácia a ďalšie obdobia konzumentsky orientovaných prístupov  –  pričom dostáva šancu v skupine nonkonformného maliara.  Na elitnej škole  stretáva aj svoju družku a neskôr i manželku  Ellie (Paula Beer), avšak jej otec  je bývalým hlavným lekárom  nacistickej propagandy zodpovedný za smrť stotisícov nevinných obetí  –  Carl Seeband (Sebastian Koch),  ktorý túži zničiť život nielen svojej dcére, ale i partnerské puto medzi zamilovanou dvojicou.

Kurt a Ellie odchádzajú do  západonemeckého Düsseldorfu,  kde v akademickom západnom svete  mladý maliar  formuje svoj osobitý  a  moderný výtvarný štýl.  Životné skúsenosti a traumy sa Kurtovi nakoniec stávajú inšpiráciou,  ktorá je  dovŕšená  ako  komplexný  odraz i odkaz povojnovej generácie.

Snímka  sa môže hrdiť  náročnou,  ale premyslenou výpravou, ale  aj pôsobivou kameramanskou prácou, ktorú dopĺňa a umocňuje  zaujímavé  hudobné kompozície filmovej  hudby,  a vynikajúci casting, režijné vedenie postáv,  a  prirodzene pôsobiace herecké výkony.

Filmové dielo  nemeckej produkcie  je  poctivou, precíznou a mimoriadne komplexnou  reflexiou nemeckej histórie i nemeckého moderného výtvarného umenia – i keď na povrchu  priznáva a súčasne paroduje  –  vlastné  „ideové okná  marketingového pózerstva“, za ktorým sú však tragicky precítené  osobné príbehy ľudských osudov, lásky, irónie,  i  tvorivého artového nachádzania.

Dielo Nemca  Florian Henckel von Donnersmarcka  Nikdy neodvracaj zrak získalo dve nominácie na Oscara, a bolo ocenené na MFF v Benátkach.

Evaluácia – G GROBER: 90 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV