Filmová recenzia: Trabantem tam a zase zpátky, CZ, 2019

Print Friendly, PDF & Email

Titul: Trabantem tam a zase zpátky, CZ, 2019, 114´

Scenár a réžia: Dan Přibáň

Kamera: Zdeněk Krátký

Genre: cestopisný film o dobrodružnej ceste okolo sveta ako oslava cestovateľského elánu

SYNOPSIS

Dobrodružný cestopis o ceste okolo sveta s Trabantom končí svojim posledným dielom.

FILM REVIEW

Road movie pre multiplexovú distribúciu, v ktorom  pri 17 537  km za 5 mesiacov  neriešite  ani to  kde ste a čo robíte, ani  vo výsledku  osekané a skratkovité  záberové  pointy,  keď  publikum uchvacujú  účinky  prírodných   scenérií  expedície s krajinným a mentálnym svojrázom domorodého obyvateľstva.

Trabantem tam a zase zpátky (2019) - Trailer / Dokumentární - YouTube

Veľká cesta okolo sveta žltými Trabantami  naprieč kontinentmi vo veľkom štýle končí. Cestovateľ Daň Přibáň a jeho skupina nadšencov preukazuje tak ako v minulosti  veľké zaujatie cestovaním.

Žltý cirkus s automobilmi, ktoré majú zastaralý motor a karosériu z plastu, má namierené z Indie domov, pričom musí pokoriť Himaláje i diktatúry. Posádka Trabantov  láme výškové rekordy nad 5 000 metrov nad morom bez použitia kyslíka, ale cestovatelia musia vyriešiť aj byrokratické praktiky bezpečnostných  zložiek polície, vojakov či colnej správy.

Trabantem napříc kontinenty - pondělí 25. března 2019 - Svitavy -  Východočech.cz

Medzinárodná  česko-slovensko-poľská posádka bojuje so všetkými nástrahami s čiernym humorom, satirou, sebairóniou i  trucovne, a občas na hrane spoločenskej korektnosti (detaily chorého zadku šéfa expedície). Táto zanietená cestovateľská  snímka  vychádza z tézy, že  nie je  nutné  luxusných SUV,  aby človek prešiel  planétu, a zažil jeden z  verejne  očakávaných návratov expedície s glóriou.

Tvorcom filmu sa podarilo vytvoriť  celkom výpravný cestovateľský film, v ktorom nechýba popis expedície, humorná nadsádzka,  a vcelku veľmi veselý tón komunikácie s exkluzívnymi  zábermi z  výšky, výstižná patina miest, ktorým prechádzali, so  zrejme technicky najprecíznejšou kameramanskou  stránkou  z celej série s niekoľkými  kamerami od produkčnej  Cannon 100,  cez akčné GoPro Hero,  až k  dronom.

Na druhej strane príliš humoristické oko a tak trochu monotónna atmosféra s nepriamym konfliktom medzi Danom, Vojtom  a nekomunikácia s poľským členom výpravy.

Trabantem na konec světa a zase zpátky | Program

Prekvapujúco profesijná je hudobná dramaturgia, i technická kvalita väčšiny záberov. Čo zamrzí  je len obsahovo a  podrobnosťami    priemerný komentár, v ktorom má navrch humorná stránka všetkých okolností výpravy.

Za chybu možno pokladať nie veľmi premyslenú gradáciu filmu, ktorý nemá  presne definovaný záver, a spolieha vyložene na emocionálnosť  nakrúteného zberu a nadšenie publika pre cestovanie  i motorizmus. Rozporuplné je aj hodnotenie fanúšikmi na CSFD.cz  85 %, ale renomovaná  kritička Mirka  Spáčilová v MF DNES: 55 %.

Predpremiérové uvedenie filmu v kine Lumiére

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV