Filmová recenzia: Pochoduj alebo zomri

Print Friendly

Titul: Pochoduj alebo zomri, Česko-Slovensko, 52 min. Réžia: Michael Kaboš, Scenár: Michael Kaboš, Ladislav Kudrna, Luděk Navara, Kamera:Michael Kaboš, Aleš Němec, Účinkujú: Pavel Knihař, Josef Mašín, Manuel van Eyeck, Jaromír Horniak, Karel Mynář

Synopsis

Dokument na vcelku skutočne pôvodnú tému slovenských a českých legionárov vo Vietname.

Movie Review

Bojovali  ako cudzinci a žoldnieri  v  službách iných štátov. Slovenskí a českí preživší  z  francúzskej cudzineckej  légie,  i  z  americkej armády  spomínajú na okolnosti bojových akcií, a svoj dobrodružný život, v ktorom zabili množstvo nepriateľských vojakov.

Dokumentárna televízna snímka  rozpráva  autorským,  ale korektným a objektívnym  spôsobom  o osudoch Čechov a Slovákov vo vietnamskej vojne,  a to  prostredníctvom unikátnych,  a  v  princípe  prvý krát  zverejnených  dokumentárnych  záberov  z vietnamskej vojny.

Absolvent  štúdií na VŠMU a  FAMU  Michael Kaboš  predstavuje svoj  distribučný režisérsky debut, ktorý ponúka vcelku  dobré a objektívne remeslo. Máme tu  orientáciou na široké publikum, a bez zbytočných osobnejších pohľadov na militarizmus, alebo so sklonom k  hlbšej interpretácii týchto zaujímavých vojnových veteránov.

Debutujúci  kameraman a režisér Michael Kaboš vyvinul nadštandardné úsilie, ale do analyzujúcej  psychológie vojnových veteránov  sa i tak nepúšťa, keď osobný i rodinný život troch či štyroch  protagonistov vidíme len z náznaku. Avšak  použité  realizované  archívy sú prínosné, ale patina reálneho dnešné žitia, či spoločenský, medzinárodný  a  historický kontext je len naznačený.

Pochoduj alebo zomri

Vo filme sú zakomponované spomienky neznámych  žoldnierov  aj unikátne archívne zábery priamo z bojiska, či  archívy  z výcvikových táborov.  S prekvapením zistíme, že  aj  Slovensko malo svojich Rambov.  Realizáciu filmu podporili všetky dôležité grantové inštancie.

Rok výroby: 2018  Dátum lokálnej premiéry: 28. november 2018

Film bol uvedený  v rámci bilančnej prehliadky slovenského filmu v kine Lumiére.

This is a well-filmed topic, about which no Slovak or Czech reviewer has published a single line, but it is also interesting in that it is presented with a Czechoslovak perspective. The memory traces of several still living Czechs who voluntarily took part in these battles are essential. In contrast, for example, we perceive the interesting opinion of a veteran of the American part of the war, who, in contrast to American soldiers forced to fight by force, knew exactly why he was fighting there.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV