Filmová recenzia: Cirkus Rwanda

Print Friendly

Titul: Cirkus Rwanda, Česko, Slovensko, 2018, 75´
Réžia:
 Michal Varga Kamera: Jakub Jelen

Synopsis

Zaujímavá autorská a reportážna  multikultúrna reflexia globalizmu v Afrike a v Čechách.

Movie Review

Najprv sa bál ísť. Že s ním spadne lietadlo, umrie na maláriu alebo ho zastrelí. Principál pražskej skupiny Cirk La Putyka Rosťa Novák sa ale nakoniec vydal do Rwandy nadviazať spoluprácu s tamojšími akrobatmi.  Týchto vedie Eliseo, ktorý ako dieťa prežil rwandskú genocídu a teraz trénuje skupinu zloženú z osirelých detí. Paralelne  v Rwande aj v Prahe skúšajú dve formácie, aby vytvorili skutočný cirkus pre 21. storočie, ktorý prepojí  civilizačne  odlišné prostredia.

Reportážna euro-africká artová snímka rozpráva story stretu  Rosťu Nováka  a Eliseého Niyonsenga z rwandského akrobatického súboru Future Vison Acrobats, ktorý  má ideu akrobaciou prispieť  sirotám v Afrike prostredníctvom spoločného cirkusového performance.

Rosťov a Eliseého prístup sú protikladné ako voda a oheň.  Český hrdina je racionálnym kapitánom priemyslu,  ale bojí sa, že  s  ním spadne lietadlo, alebo  umrie na maláriu, alebo ho zastrelia.

Rwandský hrdina naopak prežil  ganocídu vlastného obyvateľstva, a vždy to bude  africký klaun  Eliseé Niyonsenga, ktorý pomáha  umením rozbiť predsudky a vytvoriť zážitok hodný 21. storočia.

Dobrá civilizačná a reflektívna  téma je tu  podporená kameramanskou bezprostrednosťou i znalosťou  artového  dramaturgického  kumštu. Z iného pohľadu ide o  reportáž o neskutočne vražednej nenávisti, mentálnej i hmotnej chudobe, a popri tom o neblahých vplyvoch  globalizácie, keď africkej krčme i pražskej tržnici kraľuje koloniálny a multikorporátny holandský Heineken.

Bude mať  Novákova drezúra svoj zmysel aj pred náročnými českými divákmi?

Nuž prezraďme, že  to všetko  je  možno jeden z poctivých a pritom  divácky vďačných dokumentárnych filmov, top z minulej sezóny, a navyše jeden z mála projektov v oblasti dokumentárnej tvorby, v ktorom ide do poslednej chvíle aj o akési napätie, gradáciu a záverečná katarziu publika.

Recenzia: Gabriel Gröber   

Evaluácia: 70 %

Prehliadka Slnko v sieti v kine Lumiére 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV