Filmová recenzia: Skáza dejvického divadla, CZ, 2019

Print Friendly

Titul: Zkáza Dejvického divadla, Česko, 2019, 6-krát 30´

Žáner: satirický český televízny seriál odvysielaný v kinopodobe na Febiofeste, slovenská premiéra
Réžia:
 Miroslav Krobot

Kamera: Jan Šuster,

Scenár: Ondřej Húbl, Miroslav Krobot
Účinkujú: Ivan Trojan, Václav Neužil ml.  Jr., Jaroslav Plesl, Martin Myšička, Hynek Čermák, Simona Babčáková, Lenka Krobotová, Miroslav Krobot a ďalší

Synoposis

Vedenie kedysi slávneho a azda aj kultového Dejvického divadla je vystavené existenčnej skúške z dôvodu  fiktívneho  nezískania grantu na činnosť.

Movie Review

Komické a satirické scénky  s veľmi zrelým stvárnením   rolí  hercami, ktorí   účinkujú v šesťdielnom TV seriáli.

Po Štvrtej  hviezde Dabing Street  je  seriál  Skáza Dejvického divadla už tretím v poradí.  Novinkou je, že  kolektív divadla  reprezentuje  popri hviezdach ako  Ivan Trojan, Hynek Čermák, Václav Neužil, Jaroslav Plesl, Martin Myšička, Klára Melíšková, Simona Babčáková, Martha Issová, či Jana Holcová   a  aj  ďalšie  osoby  z divadelného zákulisia, napríklad  ako  jeho  riaditeľka, inšpicient a kostýmerka, či psy týchto  osôb.

Mystifikačná  Skáza Dejvického divadla funguje  s prvkami absurdno-čiernej satiry, ktorou sa zviditeľnili   herci v roliach stvorených  Miroslavom Krobotom  ako na telo. Spolu  štyri hodiny inteligentného humoru na úrovni, a excelentné výkony účinkujúcich, s pointou a bez remeselného prehrávania.

Filmový recenzent  nemôže  túto špecifickú  satiru  dopodrobna rozpitvávať nakoľko  gegy, situácie a témy  na paródiu aktuálnej reality sú nenapodobiteľné, a tvoria vždy ucelenú atmosféru, ktorá smeruje cez absurditu k surrealizmu (kritika kváziumenia, absurdita takzvaných „šmejdov“, ochorenie AIDS, české  bábkoherectvo Spejbla a Hurvínka, atď…)  a  publikum  alebo osloví a chytí, alebo nie.  Projekt  má  za  určujúci divácky segment  skupinu  náročnejšieho diváka, pre ktorú  je  vnímaný  ako značný  realizačný počin dramaturgie verejnoprávnej  Českej televízie.

Festivalový zostrih šiestich dielov ako ucelený projekt  je  prekvapujúco celkovo  vydareným  kompromisom medzi potrebami televíznej cieľovej skupiny a fanúšikmi divadla, a pritom sa sofistikovanosťou, i svojou neukotvenou anti-žánrovosťou  vymyká českému seriálovému priemeru.

Filmová projekcia v kine SFU LUMIÉRE

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV