Filmová recenzia: PÁD AMERICKÉHO IMPÉRIA/Fall of American Empire

Print Friendly
Titul: Pád amerického impéria
Noticka: Kanada | 2018 | komédia | 129´

Réžia: Denys Arcand
Hrajú: Maxim Roy, Vincent Leclerc, Rémy Girard, Claude Legault, Alexandre Landry, Yan England, Pierre Curzi, Paul Doucet

SYNOPSIS

Vyštudovaný doktor filozofie v kuriérnych službách sa pripletie do bankovej lúpeže mafiánskych peňazí, so snahou vymaniť sa z finančnej mizérie.

Movie review

Mladý inteligentný doktor filozofie sa  pripletie do mafiánskej lúpeže  a streľby, v ktorej zomrie  jeden z páchateľov  a druhému sa podarí uniknúť.  Na mieste činu ostali  dve tašky plné peňazí, ktoré ukoristí náš doručovateľ, ktorý vyhľadá postupne  rôznych  daňových a investičných poradcov, rozíde sa dievčaťom, nájde si najluxusnejšiu mladú prostitútku v meste s ktorou rozvíja intímny partnerský  vzťah a svoju akciu s lupom, napriek tomu, že im je v pätách polícia i mafia.

Mrazivá komédia, inšpirovaná streľbou v Montreale v roku 2010, voľne nadväzuje na Arcandov (Doba temna, Stardom, Ježiš z Monteralu) predchádzajúci film Invázia barbarov z roku 2003.

Vydarená  autorská  satira  špecifického ale renomovaného kanadského tvorcu, ktorý začínal ako dokumentarista. Komediálna ale najmä dramatická snímka  o  vzbure proti globalizácii, ale aj voči  lokálnym manipulačným a byrokratickým  štruktúram, polícii,  rozdelenej  spoločnosti, čiže proti celému systému falošných hodnôt.

Publikum ocení aj  vynikajúcu kameru,  chytľavú typológiu postáv v policajnom zbore,  skutoční bezdomovci v charite, typy  z  mafiánskych gangov.  Autor produkuje  prirodzené  a  kosenzuálne herecké vedenie, a zaujme aj  hudobná dramaturgia i prevzatá hudba minimalistických autorov, i klasického symfonika Haydna.

V tomto  filmovom diele nie sú dlhé skeptické dialógy, ale absurdita, sarkazmus, pádne argumenty, naivná  láska aj  prirodzená vášeň, a jasné atraktívne a chytľavé posolstvo o druhej  či prvej veľkej  životnej šanci.

Projekciu v kine Lumiére  organizuje Kanadské veľvyslanectvo na Slovensku, a snímka je súčasťou českého Febiofestu.

Evaluácia – Gabriel Gröber: 80 % 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV