Filmová recenzia: Oni a Silvio

Print Friendly

Titul: Oni a Silvio, Taliansko, 2018, 138´

Scenár a réžia: Paolo Sorrentino

Synopsis

Oscarový režisér Paolo Sorrentino na pozadí  obrazu  orgií  a prázdnotou okázalosti a honosnosti  vykresluje satirický portrét talianskeho reklamného mága  a  kontroverzného  premiéra  Silvia Berlusconiho, a politikov jemu podobných.

Movie Review

Najúspešnejší taliansky režisér súčasnosti a jeden z najvýraznejších svetových tvorcov Paolo Sorrentino (Tu to musí byť, Mladosť, Božský)  je angažovaným umelcom, ktorému nerobí  vo svojich dielach problém  skúmania manipulácie, moci,  podsvetia  a  korupcie.

Vo filme sledujeme najdlhšie vládnuceho  talianskeho premiéra  Berlusconiho medzi rokmi 2006 a 2009, ako tento excentrický miliardár manipuluje s mocou ľudu  i so  svojimi blízkymi.

Oni a Silvio je film o únavě z orgií. Měl by si na něj zajít Babiš -  Aktuálně.cz

Snímka v prvej časti zobrazuje mentalitu ľudí, ktorí sa neúspešne snažia dostať k nemu čo najbližšie, a v druhej časti  projektu odráža  portfólio ľudí v jeho najbližšej blízkosti  dostupnými k pikantným kompromisom  v snahe udržať sa pri moci a vplyve,  užiť si  popritom apetítu mladých dievčat  s plážovými bakchanáliami, a súčasne sa vyhnúť škandálom a hrozbe väzenia. Samotný premiér  a kontroverzný  „predseda“ stál  mnoho krát  pred súdom za uplácanie, dane, mafiu, falošné svedectvo, podplácanie svedkov, sex s neplnoletým dievčaťom a  podobne.  Avšak  Sergio  do väzenia nikdy nenastúpil.

Kino Aero - Oni a Silvio TRL | Facebook

V titulnej roli  snímky  tróni  Toni Servillo,  karikujúci  reálneho Berlusconiho  formou  dokonale nalíčenej tváre s prifarbeným strihom vlasov, opáleným telom,  vybielenými zubami, nestrelenými vlasmi,  a grotesknými grimasami, spojenými s nadmiernou   výrečnosťou.  Vedenie role, prežívanie i psychofyziológia  stvárnenia  hlavnej role, ktoré  fungujú skvele  i  s  patričnou mierou.

VIRVAR online - RECENZIA: ONI A SILVIO

V  hereckom výbere a vedení charakterov skvelý  taliansky režisér  Paolo Sorrentino nezaváha ani trochu.  Náležite je  herecky a typologicky stvárnený  špekulatívny  obchodník  Sergio Morro (Riccardo Scamarcio), alebo  manželka Silvia Veronica Lario,  či pokus o získanie novej  sympatickej  obdivovateľky  Stelly, ktorý však vyšumí do stratena, a má veľmi trpký efekt:  ako  všetko božské, krásne… ale ako v živote, trvá  len pár  krátkych  okúzľujúcich momentov.

Scenár  tejto  vcelku artovej  snímky s perfektnou  pompézne výpravnou scénou, premysleným kamerovými kompozíciami  a dynamickým strihom, umne  výstižnou hudobnou dramaturgiou,  a skvele prezentovanými komparznými scénami   i úmerným naratívnym tempom reflektuje  najmä  mentalitu  všeobecnej  „konzumentskej plytkosti  večierkov“ s názvom bunga-bunga.

Boli to akcie  s platenými spoločníčkami a zvrhlou dekadenciou od výmyslu sveta.  Tieto a ďalšie eventy  sa stali kľúčovou formou zápisu k spoločenskej a mocenskej smotánke, z ktorých sa  väčšina členov  neskôr mohla  neskôr  obávať nielen svojej  hriešnej minulosti, ale i plánovanej budúcnosti s rodinou, a súkromným biznisom.

Oni a Silvio | Loro | Filmová místa.cz

Film  Oni a Silvio režiséra Paola Sorrentina   je predovšetkým  majstrovkou vtipnou a satirickou štúdiou.  Ide o dielo s úchvatným vizuálnym štýlom, a  o paradoxoch  globálneho sveta, plného chvíľkového  opojenia  sexom, mocou, vplyvom pre  vybraných.

Avšak nič netrvá večne a každý problém, vec či životná etapa  má  nielen  svetlo, ale aj  nepríjemné  a paradoxné tiene realizácie, v čom spočíva i jasné posolstvo  tejto veľmi výnimočnej  snímky.

Hodnotenie – Gabriel Gröber: 90 %

MFF Febiofest Bratislava, 2019 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV