Filmová recenzia: Colette: Príbeh vášne (Colette)

Print Friendly

Titul: Colette: Príbeh vášne / Celette, USA, Veľká Británia, Maďarsko, 2018, 111´
Réžia: Wash Westmoreland
Scenár: Richard Glatzer, Wash Westmoreland, Rebecca Lenkiewicz 
Kamera: Giles Nuttgens
Strih: Lucia Zucchetti
Hudba: Thomas Adés
Hrajú: Keira Knightley, Dominic West, Eleanor Tomlinson, Fiona Shaw, Aiysha Hart, Al Weaver, Denise Gough, Robert Pugh, Caroline Boulton, Ray Panthaki, Shannon Tarbet 
Distribúcia: Magic Box Slovakia od 28. 2. 2019
Foto: Magic Box Slovakia

Synopsis

Príbeh krásnej  a talentovanej vidiečanky Collette a charizmatického  parížskeho  vydavateľa  v tvorivej kríze  nie je tak  pink,  ako sa na prvý pohľad javí.  Zápletka  vcelku verne  reflektuje reálne historické story zrodu známej škandalóznej  osobnosti, ktorá je dnes už celosvetovou ikonou nielen vo svete kníh (nominácia na Nobelovu cenu  za literatúru  a  v poslednej dobe aj oskarové hity), ale aj vo svete voľnej morálky.

MOVIE  REVIEW

Mladučká Sidonie-Gabrielle Colette miluje o niečo  staršieho parížskeho spisovateľa s vydavateľa  Willyho.  Po svadbe zažívajú obaja z dvojice  okúzlenie  parížskou  smotánkou,  ale  uvedomujú si aj  pretvárku  či vzájomné milostné podvody.  Onedlho   sa  rieši    aj  sklon Collette k bisexualite.

Inšpiračné prostredie  v  „experimentujúcej  hrdinke“  ktorá   je  bez vzdelania   ale s  obrazutvornosťou   prebúdza nielen kreativitu, mentálnu odvahu  a spisovateľský talent…  Avšak jej partner nemá   väčšie schopnosti a sebadisciplínu  na podnikanie.

Willy   alebo plným menom  H. G. Willars  postačí  a poslúži aj v roli  dôležitého mentora, editora a reklamného manažéra.  Avšak   Collette   je  napokon tá  dôslednejšia, zásadovejšia, kreatívnejšia a aj šťastnejšia, pretože jej zásluhou  nečakane  vzrástol záujem o pôvodne čisto brakové námety, ktoré podané jej  konceptom  dostali  neodolateľný intelektuálny punc.

Hrdinka  Collete  pod  spisovateľským  pseudonymom  a  obchodnou značkou  svojho manžela ale aj sama  postupne  odhaľuje svoje prikrášlené, ale nadmieru vilné  erotické  vnútro:  bez  ostychu, rozpakov a predsudkov.

Spoločná komunikácia a  problémové  manželstvo  sa nielen v dôsledku záletníctva oboch jedincov, hraničiaceho  miestami  s  programovou  polygamiou  vo  vzťahových  aférkach, i  otvorených  provokáciách  dobovej  morálky  –  napokon  isto  rúca. Čo nie je dobré v  osobnom živote. môže byť skvelé ako literárna dráma, a potvrdila to aj Collete  fenomenálnym  vzrastom  záujmu  o jej tvorbu  v jej historickej dobe. Hrdinka navyše  uspeje  i  na súdoch, keďže si  od manžela  vysúdila  autorstvo  série o Claudine, keď  sa bez jej vedomia predali autorské práva na jej  diela.

Snímka  Colette: Príbeh vášne  je   historickým životopisom, ktorému nemožno  toho  veľa vytknúť  po stránke scenára, ale snáď len komerčné uchopenie konceptu témy.

Ani obsadenie postáv, réžia,  herecké  výkony nie sú zlé, ba naopak  titulná ženská postava stvárnená  populárnou  a  mentálne zanietenou  Keirou Knightley  je takmer excelentná.

Grandiózny  životný materiál  a  námet   filmu je  o  postave spisovateľky,  ktorá pre ženy  v  ťažkej dobe ukazovala  cestu k  emancipácii  a slobode.  Projekt  mal  však v svojej  námetovej podobe  obsahovo, mentálne i emotívne  rozhodne na viac, než  ako pôsobí  táto  korektná  historická  snímka z obdobia  fin de siècle.

Americko-britsko-maďarská koprodukcia  podľa scenára a réžie Washa  Westmorelandeho    je   podaná  s  korektnými remeselnými zložkami a  pompéznou  výpravou – historicky  reflektujúcou  parížsku smotánku  excentrikov a bonviánov,  čiže  projekt  pre široké  globálne  publikum.  Tvorivé  filmárske snahy  sú   však  akoby  bez  zásadnejšej dramaturgickej iskry,  a tým aj väčšej  osobitosti  a  espritu  pre získanie  veľakrát dôležitého  artového  oskarového  buzzu,  či  hollywoodského  uznania i pre  artové  nároky  európskeho či slovenského publika.  A o erotiku tu napriek prísľubom nejde už vôbec.

Odborné kritické hodnotenie: Gabriel Gröber: 

Námet: 70 %  (…)   Produkcia a réžia: 60 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV