Filmová recenzia: Nedotknuteľní / The Upside

Print Friendly

 

 

Titul: Nedoknuteľní  /  The Upside, USA, 2018, 125´

Réžia: Neil Burger
Scenár: Jon Hartmere
Kamera: Stuart Dryburgh
Strih: Naomi Geraghty
Hudba: Rob Simonsen
Hrajú: Kevin Hart, Bryan Cranston, Nicole Kidman, Aja Naomi King, Jahi Di´Allo Winston, Genevieve Angelson, Golshiteh Farahani, Tate Donovan, Julianna Margulies, Suzanne Savoy, Michael Quinlan a ďalší
Distribúcia: Bontonfilm v SR: 14. februára 2019

Synopsis

Dvojica ochrnutého milionára  a bývalého kriminálnika sa dá dohromady, i keď  ani  jeden z nich nemá budúcnosť, napriek tomu si možno len ťažko predstaviť heterogénnejších dvojicu.

MOVIE   REVIEW

Sympatický ale povahove taktiež  konfliktný milionár Phillipe  je  z  nóbl prostredia, s dobrým vzdelaním, a vášňou pre umenie. Nešťastná udalosť počas paraglidingu  mu však urobí škrt cez rozpočet,  a napriek značnému bohatstvu  ostane  ochrnutý  a súčasne  pripútaný na vozík.  Osud  ho však spojí  pri hľadaní osobného asistenta  s  obdobne  osudovo  ťažko poznačeným  černošským mladíkom  Drissom, ktorý  je  z kriminálnickej rodiny a z  predmestia.

Čerstvo prepustený väzeň  má inak   komplikácie v svojom životopise  a v nedôvere  k názorom  personalistov zmeniť ich predpojatia  pri  získavaní  práce.  Manká by sme našli  aj v  získavaní  rešpektu  vo  vlastnej  rodine, keďže  má finančné problémy.  Nešťastný  Phillipe  si  na konkurze  pre post ošetrovateľa  vyberie živelného chlapíka  Drissa, čo môže byť  krok zo  zúfalej  nudy,  či sofistikované  „mlženie  suicidálnych sklonov“.

Nuž a filmový príbeh, voľne inšpirovaný  skutočnými udalosťami  ponúka špecificky emočne  dojemný,  nečakane  zábavný,  a  pre citlivé duše aj neuveriteľne silný zážitok. Veď kto by chcel dobrovoľne byť  v koži  jedného z  protagonistov?

Chémia medzi dvomi odlišnými  „hrdinovskými  protipólmi“ funguje.  Filmová skladačka postáv, režijné vedenie  hercov,  hudba, výber scénických elementov, práca kameramana, a všetky ďalšie profesné komponenty  sú  v  hollywoodskom nadštandarde, takže cieľová  skupina publika  multiplexov  môže  očakávať  skutočne zaujímavý divácky zážitok.

Tvorcovia  projektu  vybalancovali   smutný príbeh o handikepovanom človeku, drámu, i  tragikomediálne prieniky.  Všetky detaily  hodnotenia  platia  napriek faktu, že  tento projekt je vlastne pandantom, či  remakeom pôvodného francúzskeho produkčného originálu (2011), a to na skutočne americký  a  globálny  spôsob: movie  pobaví, poučí i dojme.

Hodnotenie: 65 %   

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV