Filmová recenzia: McQueen

Print Friendly

Titul: McQueen

Genre: oslavný dokumentárny film o módnej legende

Scenár a réžia: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
Hudba: Michael Nyman
Osobnosti a charaktery v dokumentárnom filme: Bernard Arnault, Joseph Bennett, Detmar Blow
Krajina: Veľká Británia, 2018, 111´

NOTICKA

Príbeh Alexandra McQueena je moderný, no  tento projekt je aj  trochu gotická rozprávka o obyčajnom chlapcovi z robotníckeho východného Londýna, ktorý i keď bol spútaný  vlastnými  démonmi, sa stal globálnou hviezdou módneho návrhárstva.

Keď je skvelý námet, máte silný príbeh i obrázky, ktorými ho podporiť, potom je podľa môjho názoru dokument lepšie ako hraný film, napísal  jeho režisér  a  tvorca  pre britský Guardian Bonhôte.

CZ: „Moje přehlídky jsou o sexu, drogách a rock’n’rollu. Chci dělat rozruch a působit husí kůži. Chci infarkty, chci záchranky.

[Motto McQueena]

MOVIE REVIEW

Režisérske duo Ian Bonhôte a Peter Ettedgui je autorskou dvojicou,  ktorá  spoloprodukovala  úspešný dokumentárny film  Listen to Me Marlon o Marlon Brandovi.

Autori   filmového projektu   sa  zaujímavo  dramaturgicky  vyskladali  na  dokumentaristický materiál,  pre  vytvorenie  komplexnosti  i napätia, aby tak trochu pripodobnili i svojim autorským prístupom v dokumentárnom oslavnom filme  ducha geniálneho autora módneho štýlu, autora  Alexandra  McQueena.

Motívy jeho života sa preto rozpletajú prostredníctvom šiestich kapitol, ktoré kopírujú jeho najznámejšie prehliadky.

Titul  McQueen sleduje veľmi špecifický život  jedného z najvýznamnejších nových módnych návrhárov,  módneho umelca,  a dnes už  aj  legendy.  Bol osobnosťou, ktorá  v 27 rokoch stála na čele brandu Givenchy, aby  čoskoro na to  debutoval  pod vlastným módnym lebelom Mc Queen.

Snímke sa darí  zachytiť  protikladného  ducha tvorcu, a taktiež spôsob jeho tvorby, samotnej atmosféry  prehliadok. Publiku je určený  kontroverzný  životopis  génia,  s problematickým domácim násilím, sexuálnym zneužívaním vo vlastnej rodine,  zlým a problémovým vzťahom k jeho okoliu,  problému  s  drogami,  i  kráse jeho  originálnych modelov, ktoré šokovali verejnosť a nadchli zástupy celebrít od Lady Gaga po Sarah Jessicu Parker.

Dokument súčasne nahliada do  intímnej a osobnej zóny autora, ktorý nepochybne bol i  vizionárom  s  geniálnym  talentom i režisérom prehliadok.

Napokon  i tak po krátkom žití  podľahol nánosom konfliktného detstva,  drogovým excesom, depresii  i  následkom svojského stresového pracovného štýlu  vo fashion biznise.  Všetkých doslova šokovala jeho sebevražda, v plnom rozlete jeho kreativity.

Škoda, že autori nenašli k téme komplexnejší kľúč, ale i táto snímka je plná excelentne profesijne zhotoveného  materiálu  dokumentárneho filmu. Najmä záver s titulkami je  nepochybne  i  výtvarne špičkový. I keď  materiálu je dosť  a laikovi by sa žiadala možno hlbšia úvaha, či  (do)vysvetlenie niektorých  veľmi  zaujímavých  odborných  tém. Mimoriadna vďaka za skvelú hudobnú dramaturgiu, mäkké svetelné efekty, a neučesanú archívnu zmesku zo života autora.

HODNOTENIE: 70 %

Česká premiéra: 6. 9. 2018 (Aerofilms) 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV