Filmová recenzia: Prasa / The Hook

Print Friendly

Titul:  Prasa (The Hook),Irán, 2018, 108 min.
Réžia
: Mani Maghighi
Hrajú: Hasan Majuni, Leila Hatami, Leili Rashidi, Parinaz Izadyar

Genre: surealistická filmová satira na spoločnosť

Filmová distribúcia: Film Europe

PR NOTICKA   Ambiciózny, mierne hysterický a poriadne zdochliacky filmár sa teda vydáva po krvavej stope.  Z jeho života sa od tej chvíle stáva delirický trip, plný nezmyslov, inotajov a omylov. Mani Haghighi natočil čiastočne autobiografické bláznivé podobenstvo o spoločnosti, ktorá žije na pokraji strachu, ale nebojí sa o svojej existencii prehovoriť s cynickým úškľabkom. Prasa je drzý politický inotaj, „sedlácka“ crazy komédia i pokrivené gitarové sólo v cele autoritárskeho štátu.

MOVIE   REVIEW

Filmový debut bývalého herca Mani Maghighiho a súčasného reprezentanta iranskej novej vlny  na MFF v Berlíne,  môže svojou  uletenou vyzrelosťou, politickým podobenstvom a spoločenskou satirou  mnohých poriadne prekvapiť.  Reflektuje Irán ako značne moderné, sofistikované a intilektálne zaujímavé  spoločenstvo, kde nájdeme obdobných pokrytcov, zápecníkov  a (ne)umelcov, ako kdekoľvek v Európe, či vo svete.

Zápletku snímky tvorí  satirický námet  z umeleckej filmárskej  brandže:  iránskych režisérov ktosi brutálne vraždí, jedného za druhým.  Aj Hasan Kasmai  je  síce režisér a podobne ako taký Džafar Panahí sa nachádza na čiernej listine islamistického režimu, ale smrť nie a nie prísť.  Prečo sa tajomný zabijak vyhýba práve jemu?

Aktuálne iránske dielo,  ktoré sa vyznačuje svojsky pochopeným mixom žánrov,  a  súčasne aj   bezbrehou odvahou porušovať konvencie  a neupadnúť do suterénu gýča.

Sympatická  iránska  filmový projekt   má  dynamický strih, veľa nápadov i aktuálnu reakciu na  neustálenú   spoločnosť.  Ako tradične vynikajúci casting hlavných i epizódnych rolí. Artového klubistu určite poteší  i  obdivuhodne  sofistikované výtvarno civilne orientovanej kamery a scénických efektov.

Snímka Magi Magighiho  má  zrelé režijné vedenie  hlavných  protagonistov.  Scenáru tejto  zaujímavej  iránskej  snímky, so slávnostnou premiérou na MFF v Berlíne,  nechýba ani  dynamika, i keď prevažne s prvkami príznačnými  satiricko-komediálnemu  žánru.

Evaluácia – film critic – GROBER: 70 %

Premiérované na MFF FILM EUROPE IRANCI v Bratislave,

január 2019 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV