Filmová recenzia: Pašerák / The Mule

Print Friendly

Movioe titul: Pašerák (The Mule), USA, 2018, 116´
Genre: thriler, dobrodružný film, krimi
Filmová réžia:  Clint Eastwood
Scenár: Nick Schenk
Kamera: Yves Bélanger
Strih: Joel Cox
Hudba: Arturo Sandoval
Hrajú CASTING: Clint Eastwood, Bradley Cooper, Laurence Fishburne, Michael Pena, Dianne Wiest, Andy Garcia, Alison Eastwood, Taissa Farmiga, Ignacio Serricchio, Loren Dean, Eugene Cordero, Clifton Collins Jr., Robert LaSardo a ďalší
Movie distribúcia:  Continental film

NOTICKA   Pašerák nie je klasickou „realistickou“ snímkou  v zmysle  námetu  ako  presnej  rekonštrukcie udalostí.  Avšak  je  voľne inšpirovalný  novinovým článkom v New York Times, opisujúcim vojnového  veterána Leoa Sharpa, ktorý sa zaoberal dealovaním drog  na dôchodku.

MOVIE  REVIEW

Clint Eastwood je osemdesiatročným americkým hercom, producentom a režisérom, ktorý  je dnes doslova jednak chodiacou legendou, ale na druhej stránke i po všetkých stránkach stále  aktívnym umelcom.

Vo filme  Pašerák, ktorý sám  režíroval a produkoval,  stvárnil  titulnú rolu  Earla Stonea, ktorý je postavou zlomeného, opusteného muža v penzijnom veku a súčasne  vystevenému výzve  prepadnutia súkromného  majetku kvôli neplateniu hypotéky.   V tejto  situácii  mu  mladý člen drogového kartelu  ponúkne pri  náhodnom  stretnutí  na svadbe jeho  vnučky  príležitosť  k dobrému  zárobku na pozícii kuriérneho vodiča.

Avšak  Earl  najmä spočiatku  nič  netuší o tom,  že za všetkým sú drogy, mexický kartel ale taktiež intrigánske spôsoby  lapačov drog, americkej DEA  a agenta  Batesa (Bradley Cooper).  Dávne hriechy na Earla doliehajú a nie je isté,  či  sa podarí  všetky urovnať skôr,  než  spadne klietka.

Pašerák  je  v svojom  žánrovom profile  starosvetským  dramatickým  trilerom  s príjemne komótnou atmosférou sveta, ktorý pomaly a isto mizne, či prinajmenšom prestáva byť všade dominantným trendom, v zápase s globálnymi výzvami.

Dramaturgia takzvaného „feel good filmu“ s dobrou výpravou a skúsenou  kameramanskou produkciou, nebadane propaguje tradičné rodinného hodnoty, ale návrat k bytostnej humánnosti  a  skutočným  nadčasovým ľudským  kvalitám a cnostiam.

Herecká a osobnostná  charizma Clinta Easwooda  je to najlepšie na filme, pretože pôsobí veľmi pohodársky a príjemne.  Technické zložky, kasting, a aj  výprava sú vo filme  navyše vo vysokom  hollywoodskom nadštardarde.

Hodnotenie – film critic: 65 %

Slovenská   filmová premiéra v Bory Mall  10. januára 2019

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV