Filmová recenzia: Vdovy

Print Friendly

Titul: Vdovy (Widows), USA, Veľká Británia, 2018, 129´
Filmová réžia: Steve McQueen
Scenár: Gillian Flynn, Steve McQueen
Kamera: Sean Bobbitt
Strih: Joe Walker
Hudba: Hans Zimmer
CAST   Hrajú Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki, Cynthia Erivo, Liam Neeson, Colin Farrell, Brian Tyree Henry, Daniel Kaluuya, Garret Dillahunt, Carrie Coon, Jacki Weaver, Jon Bernthal, Manuel Garcia-Rulfo, Robert Duvall a ďalší
Distribúcia: CinemArt SK
Premiéra v SR: 29. novembra 2018,  CinemArt SK

PR – noticka

Dnešné Chicago, mesto špinavé brutálnymi zločinmi a prerastené korupciou. Štyri ozbrojení zločinci sú políciou nemilosrdne odpravení pri pokuse o lúpež veľa veľkého balíka peňazí. Skoro nič po nich nezostane, len ich vdovy, ktorým zanechajú hrozivé dlhy u veľa nepríjemných veriteľov. A práve tieto dlhy, zlosť a smútok náhle osamelé ženy spojí dohromady. Pochopí, že keď potiahnu za jeden povraz, dokážu všetko. Premení sa na veľmi schopnou údernú jednotku predmetoch rozhodnutia vziať svoje osudy do vlastných rúk. (CinemArt)

FILM REVIEW 

Inšpiračnou predlohou  jedného z najlepších celovečerných počinov známeho  Steve McQueena  v jeho novej snímke Vdovy je rovnomenná televízna miniséria z roku 1983, ku ktorej  v roku 1985  možno priradiť svojský druh  samostatného prequelu,  a následnev roku 2002 dokonca  seriálového  prequelu.

Režisér Steve McQueen (Hlad, Stud, 12 rokov otrokom), s ktorým sa  na scenári spolupodielala  spisovateľka Gillian Flynn, autorka knižných predlôh k snímkam Temné kúty a Zmiznutá. Výsledkom skutočne  plodnej spolupráce  na scenári  je typická dobre vystavaná hollywoodska story,  ktorej nechýbajú  iskrivé  dialógy a zvraty. Tempo lúpeže  je zámerne retardované,  pretože aj všetko dianie pred ňou je pozoruhodné, skvele vyrozprávané,  zručne  napísané, a bez chýb v kastingu, v režijnom vedení i hereckej práci na roliach.

Výhrady možno mať len k  niektorým vedľajším postavám a trochu zbrklo zakončeniu príbehu, ktorý by možno zaslúžil aj efektnejšiu pointu.

Publikum sa  vľak určite  môže tešiť na  veľmi  pozoruhodný a inteligentný akčný film s psychlológiou, ktorý na plátno prináša remeselne  invenčný scenár a  sviežo pôsobiace herectvo, zastúpené najmä  štvoricou osobitých a svojráznych  ženských  postáv z  prostredia amerického veľkomesta.

Evaluácia – film critic – Gabriel Gröber – 90 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV