Filmová recenzia: Tmavomodrá, takmer čierna (Všetky polohy lásky)

Print Friendly

Titul: Tmavomodrá, takmer čierna (Všetky polohy lásky), Krajina:  Španielsko, 2006, 105 min.
Réžia
: Daniel Sánchez Arévalo

GENRE: krimi, dobrodružný film, festivalová artovka, sociálna dráma
CAST   Hrajú: Quim Gutiérrez, Marta Etura, Antonio de la Torre, Héctor Colomé, Raúl Arévalo, Eva Pallarés, Manuel Morón, Ana Wagener, Julián Villagrán, Roberto Enríquez, Marta Aledo, Carmen Arévalo

PR NOTICKA   Tmavo modrá, skoro čierna môže byť nálada, stav mysle. Je to farba duša, ktorá sa musí vyrovnať so svojou vlastnou identitou. Vytýčenie hranice medzi rodinnými povinnosťami a osobné slobodou je ťažké, zvlášť v dobe hľadania samého seba. Dvadsaťpäťročný Jorge sa snaží nájsť dôstojné zamestnanie, aj napriek tomu, že sa stará o svojho invalidného otca. Potom, čo sa jeho brat vracia z väzenia, jeho vyhliadky do budúcnosti sa opäť stávajú „tmavo modré, skoro čierne“. Tento svieži a zároveň veľmi autentický film začínajúceho režiséra odhaľuje a trefne pomenováva vnútorné rozpoloženie mladého človeka. Zaujme uhrančivá atmosféra snímky. (La Película)

FILM REVIEW 

Španielsky režisér Arévalo opísal množstvo podôb  lásky  so všetkou uletenosťou  motívov a nepravdepodobnosti zobrazených situácií – ako skladačku osudov niekoľkých ľudí, ktorí hľadajú lásku, a sú pri tom vystavení neľahkým ranám osudu.

Hlavný hrdina hľadá nielen životnú partnerku, ale predovšetkým svoje miesto v živote. Vášnivý mladý Španiel z plebejských pomerov, ktorý sa musí obracať a nemá jasno v tom, odkiaľ a až pokiaľ v osobnej zóne, a ani nemá zadefinovanú genderovú identitu. Nie je to fraška, ale možno tragikomédia s dramatickým zakončením, ale aj snímka plná až absurdných protirečení života.

Čo sa týka žánrového tvaru – vidíme  konzistentnú  vzťahovú  drámu s južanskou emočnosťou a španielskou cinematickou tradíciou – čiastkovo podobné s štýlom  Pedra  Almodóvara,  Javiera Bardema, Alejandro González Iñárritu, až po Guillerma del Tora.

Negatívnym postrehom je prekomplikovanosť dejových línií a to, že nejde o nijak výnimočný režijný štýl, bez výraznejšieho posolstva, ale s údivom k  paradoxom a nevypočitateľnosti osudu.

Hodnotenie – film critic: 60 – 70 %

Prehliadka španielskeho filmu 2018 v kine Mladosť

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV