Filmová recenzia: Je mi jedno že sa do dejín zapíšeme ako barbari

Print Friendly

Titul: Je mi jedno že sa do dejín zapíšeme ako barbari

Krajina: Rumunsko, Česko, Francúzsko, Bulharsko, Nemecko

Filmový scenár a réžia: Radu Jude

Kamera: Marius Panduru

Strih: Cătălin Cristuțiu

CAST   Hrajú: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan, Ilinca Manolache, Șerban

NOTICKA

Radu Jude opäť otvára nepríjemné otázky dejín, na ktoré radšej zabúdame. Tentokrát sa zameral na podiel Rumunska na holokauste a na vojnové zločiny počas druhej svetovej vojny. Príbeh sleduje mladú aktivistku a umelkyňu Marianu a jej snahu vytvoriť veľkú inscenáciu zabudnutého masakru, ktorého sa dopustila rumunská armáda v roku 1941. Stretáva sa pritom s neochotou hercov i úradov, ktorí z rôznych dôvodov jej snahu podkopávajú. Jude využíva nekompromisnú formu rozprávania a dlhé dialógy, vďaka ktorým sa jeho film stáva pojednaním o arendtovskej banalite zla – jednak v našom konaní, jednak v našom vzťahovaní sa k minulosti a tendencii nezaťažovať naše svedomie.

Výroba: Hi Film Productions, endorfilm, Les films d’ici, KLAS FILM, Komplizen Film, ZDF/ARTE, TVR Predaj:  Beta Cinema / endorfilm / Asociácia slovenských filmových klubov  Festivaly:  Karlove Vary 2018 (Veľká cena Krištáľový glóbus za najlepší hraný film, Label Europa Cinemas), Toronto 2018, CPH PIX 2018, Pusan 2018, Londýn 2018, Cottbus 2018, Turín 2018

Oficiálnej svetovej premiéry na   IFF  Karlove Vary  zo zúčastnil aj sám režisér Radu Jude, ktorý divákom pred projekciou oznámil, že tento film venuje Tomio Okamura, čo vám o kreatívnom zámere režiséra všeličo napovie.

MOVIE   REVIEW 

Kontroverzný projekt ktorý je súčasne 100% humánnou víziou  Radu Judeho. Jeho uhrančivá  akcentačnosť  spolu s brutálnou stopážou  a reflexia  skutočne  mimoriadne  pútavým charakterom  hlavnej hrdinky.

Odkaz z Rumunska do strednej Európy o tom, že by sme mali  viac času venovať  historickej sebareflexii  než historickým báchorkám  a nevytesňovať  určité paradoxy davového násilia, ktoré nám taktiež hrozia, pretože naša Európa taká už jednoducho je.

Po filmovej stránke ide o jedinečný štýl dlhých filmových scén v vedľajšími a bočnými plánmi, a v závere rozprávania aj vo skvele vymyslenom a režírovanom aktivistickom happeningu.

Snímka je sexi, vtipná, sarkastická i tragická, a pritom famózne jednoduchá.

Evaluácia – film critic:  G GROBER – 90 %

Oficiálny program na MFF Bratislava 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV