Filmová recenzia: Čertovské pero

Print Friendly, PDF & Email

Titul: Čertovské pero (Čertí brko), Česká republika, Slovenská republika, 2018
Krajina: Česká republika, Slovenská republika, 2018
Filmová réžia: Marek Najbrt
Scenár: Robert Geisler, Tomáš Hodan
Kamera: Martin Žiaran
Strih: Pavel Hrdlička
Výtvarník: Robert Smolík
Architekt: Henrich Boráros
Kostýmy: Andrea Králová
Masky: Zdeněk Klikar
Hudba: Marek Doubrava, Viktor Ekrt
CAST / Hrajú : Jan Cina, Judit Bárdos, Ondřej Vetchý, Marián Geišberg, Jan Budař, Tomáš Jeřábek, Narek Daniel, Jana Plodková, Václav Kopta, Jakub Žáček, Michal Dalecký, Lukáš Latinák a ďalší
Distribúcia: Continental film
Premiéra v SR: 29. novembra 2018
Foto: Continental film

PR NOTICKA  

Príbeh nás zavedie do mestečka vrecový na úpätí kopca Pytlov. Miestni, ktorí tu žijú bežným životom remeselníkov alebo sedliakov možno ani netušia, že všetky ich priestupky a neprávosti sú starostlivo monitorované miestnej pekelnú pobočkou. Hriechy zapisuje spravodlivo a neomylne kúzelné Čertia brko. Jedného dňa však prestane fungovať. Lucifer sa rozhodne poveriť doručením nového čertieho pera  na pobočku Pytlov  trochu zmäteného čerta Bonifáca. Je to ten najlepší úlohu, aby sa mladý čert otrkal vo svete. Bonifác sa vydáva do Pytlova  a hneď jeho prvá skúseností je, že mu tunajšie podvodník kúzelné brko ukradne. Tým sa spustí reťaz udalostí, kedy vrecové ovládnu miestnej vychytralci, lenivci a podvodníci, ktorým sa nakoniec podarí uväzniť aj samotného vládcu pekiel. Je na Bonifácovi, aby v sebe našiel tie najlepšie vlastnosti a oslobodil Pytlov, Lucifera aj získal srdce krásnej Markétky. (Falcon)

MOVIE  REVIEW 

Režisér Marek Najbrt je známym a skúseným českým režisérom hraného filmu, a možno mu i zablahoželať k jeho prvej rozprávke, ktorá mu vyšla jednoducho skvele, čo poteší deti ale aj  nás dospelákov.

Ústredná  dvojica z rozprávky  je  dcéra miestneho krčmára (Judit Bardos)  a  syn Lucifera (Jan Cina)  s ľudskými vlastnosťami. Pri  ich prvom stretnutí mu ona hneď padne do oka, i keď  ho vidí omylom  ako zlodeja a poleje ho vodou. Čert  má povahu  ktorý možno považovať za akýsi variant všeobecnej mužskej retardácie, ale je sympaticky objavný inovátor  ako skutočný IT-man (tzv. ajťák). Naopak  mladá žienka je nielen prirodzene rozumná a  pôvabná, ale aj praktická a pragmatická, a vybavená do sveta všetkou ženskou uhrančivosťou, aby sa nestratila.

Koncept pekla i koncept nášho prirodzeného svetla sú  inovatívne i aktualizačne   vymeslené  do kompaktného a konzistentného naratívu.  Režisér Marek Najbrt  odvážne  zvolil  filmovú naratívnu aktualizovanú  modernitu, aká tu  v slovenskej rozprávke ešte nebola.

Klasický strach pred čertom, ale i  rozprávková komika veľakrát chýba, ale pozitívny dojem  zanechávajú  výpravné sekvencie  s dobrými rekvizitami a make-upom, peknými pesničkami  a  vyšla aj  ich príjemná interpretácia v štýle rozprávkového muzikálu.

Jasný satiricko-politický koncept – namiesto  obvyklého  klasického strašenia  čertami  a peklom,  čo poteší nielen dospelákov,  však  nebude ani  menším deťom proti srsti.

Hodnotenie:  65 – 70 % 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV