Filmová recenzia: Aquaman

Print Friendly

Titul: Aquaman, USA, 2018,143 minút, globálny komiksový blockbuster a úspešná  adaptácia  Wonder Woman
Réžia: James Wan
Scenár: Will Beall, David Leslie Johnson-McGoldrick
Kamera: Don Burgess
Strih: Kirk M. Morri
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrajú: Jason Momoa, Amber Heard, Patrick Wilson, Nicole Kidman, Yahya Abdul-Mateen, Willem Dafoe, a ďalší
FILM GENRE: komksová adaptácia, dobrodružný film 
Foto: Continental film

MOVIE   REVIEW

Malajzčan – režisér James Wan (horory  Saw  a  V zajatí démonov)  koncipoval   nového super-hrdinu   ako kreatívne  otvorené  dobrodružné  movie.   Jeho  Arthur Curry alias Aquaman  nie je  črtami s  ozvláštneným intelektom ani technologickou zručnosťou,  pretože  paradoxne vie len  dýchať  pod vodou a zvláda  dialóg s rybím svetom. Navyše je  prosto svalnatým  Havajcom  s potetovaným hrudníkom, ktorý budí na prvé videnie úctu.

Kardinálny rozpor snímky  je  medzi predpokladom a ambíciami  Aquamana  existovať ako kráľ, keď stačí aby bol prostým hrdinom, odvracajúcim hozbu zničenia globálnej civilizácie.  Náš super-človek však  má šancu len vďaka vrodeným schopnostiam a talentom od boha, veď je potomkom  správcu  majáka  Toma Curryho (Temuera Morrison) a  morskej královnej  Atlanny (Nicole Kidmanová), ktorá je odsúdená k  nachádzaniu kompromisov a diplomacie  medzi  rozporuplným a  neidentickými  rozprávkovými  realitami  bežného „suchého“ a imaginárneho  fantazijného  vodného sveta.

Hlavný hrdina  Arthur Curry (Jason Momoa)  je  napol človek, napol obyvateľ bájnej Atlantídy. Jeho  životná cesta  ho  prinúti čeliť pravde nielen o tom, kým v skutočnosti je, ale zároveň preverí, či je hoden stať sa tým, pre čo bol zrodený … kráľom.  (Skrátená noticka: Vertical Ent.)

Hollywood  konečne  remeselne  uspokojivo  zvládol  adaptáciu  Wonder Woman.  Samozrejme ako  filmu  pre  veľmi špecifické  cieľové skupiny  milovníkov fantázie, dobrodružnej  hravosti,  a vizuálnych efektov.  Naopak pre kriticky naladených  a  bežných  „úzkoprsejších prízemákov“  sú  títo  aktéri až  moc čiernobielo ukutí. Pričom  žánrová  snímka  je  azda až   fádne prvoplánová,  s nemennou stereotypickosťou, a nadbytkom  „dejovej barokovosti„.  Z projektu   taktiež   vyčnieva miestami  aj  príliš štandardná  „hudobná  ektektika„, ktorá istí  emočný príjem publika.

Produkčná  scénická   okázalosť   je nadštandardná, kastingom  i režijným vedením v remeselných normách.  Občas  príliš banálne hláškovanie,  ale z atmosféry nás nevyvedie.  Taktiež  žiadna  globálna  žánrová  kultovka, ale napriek tomu  komerčný film  na  bežnú  producentskú istotu.

RESUMÉ

Mervelovský  Aquaman  Studia DC Films  je predovšetkým moderná rozprávka pre dospelých, ozvláštnená  o  komiksové prvky. Nemenná archetypálnosť hrdinov – i nadčasové prvky v syntéze  epickej osudovosti  dejových línií – medzi superhrdiským a záporackym angagonizmom, a  súčasne víťazstvom hodnôt súcna a princípov.

Bazálne a  protikladne  koncipované  prvky  protirečení a konfliktov, ktoré  rozplieta  „origin story“  sú podľa očakávania, a značne  didakticky  pointované, čo  však nie je v nižších žánrových druhoch nič zakázané, a prakticky ani proti gustu autorov.

Distributér  Warner Bros. a DC   môže byť spokojný  s  kvalitou  nadštandardne zvládnutého  komiksového  blockbustera, ktorý  hlavne vďaka novému super-hrdinovi Jasonovi Momoovi   pôsobí zrozumiteľne a zábavne, čo  nie je v zvolenom žánri –  a dnešnej  silnej konkurencii  vôbec  málo.

Slovenská premiéra Continental film  od  13. 12. 2018 BORY MALL

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV