Recenzia: Bohemian Rhapsody

Print Friendly
Titul_Bohemian Rhapsody
Réžia:  Brian Singer
Krajina: USA, 2018, 202´
Scenár:  Anthony McCarten
Hrajú: Rami Malek, Lucy Boyntonová, Joseph Mazzello, Gwilym Lee, Tom Hollander, Allen Leech, Ben Hardy, Aidan Gillen
.
NOTICKA   Jediné čo je výnimočnejšie ako ich muzika je jeho príbeh. Bohemian Rhapsody popisuje hudobnú dráhu i nekontrolovateľnú životnú špirálu Freddieho Mercuryho od založenia skupiny Queen až po pamätný koncert Live Aid v roku 1985.
.
MOVIE  REVIEW 
I keď  v projekte  nachádzame  šablónovité lineárne rozprávanie určené širokospektrálnemu publiku, hudba tu funguje ako premostenie medzi príbehom  a realitou.  Taktiež  tie tvorivé prúdy pri developmente projektu, ktoré chceli reflektovať  Fredieho Mercuryho  ako „kráľa extravagancie a excesov“ (promiskuita a bisexualita, bizarný vkus i  dizajn, záľuba v nočnom hýrení, drogy, alkohol), ostali  napokon takmer úplne v úzadí.  Napokon  finálna verzia  v kinách  má „look“ skoro rodinného filmu pre všetky vekové i genderové kategórie s poučením a odkazom, kam sa posunul hudobný priemysel (napr. sloboda v miešaní žánrov a druhov hudby, voľná inštrumentalizácia, bežná rivalita a intrigy v rámci kapely).
.
Singerov  komerčne orientovaný  životopisný hudobný film s pesničkami má finálny zostrih, ktorý    je trochu dlhší ako dve hodiny.  Filmové dielo dejovo nenudí  a   má dynamiku i optimálny spád deja, pretože  ide  o vkusné a cielené  mainstreamové  remeslo, ktorého  okatým  zámerom je oslava  legendárnej  hudobnej skupiny  Queen a Fredieho Mercuryho.
.
Herecké obsadenie  filmu  je  pre tento cieľ  bezchybné.  Hollywoodsky  režisér  amerického pôvodu   sa blysol  najmä  intervenčnou prácou  na  titulnej úlohe s vynikajúcim  hercom Rami Malekom, ktorý invenčne reflektoval osobnosť lídra a predátora  Queen.  Veď  Fredie   je zapísaný  ako  skutočne  mnohotvárny charakter, s komplikovanou povahou v otázku genderu, i  užívaním si miery  v  tienistých stránkach života.
.
Tí poučení vedia, že vytvoriť  epiku vystúpenia  Live Aids  s   štadiónom  nadšeného publika a zábermi  lietajúcich  dronov  je aj  tou povestnou  dierou  do neba,  o ktorú  skupine  Queen  išlo  veď  filmárska rekonštrukcia histórie  nie je jednoduchá ani samozrejmá.  Takže vďaka za reflexívnu bravúru.
.
Publikum v multiplexoch môže oceniť vynikajúco stvárnenú hlavnú postavu Fredieho, prirodzené kompozície, kamerové jazdy a  efektné svetlo, logický a pritom dynamický strih,  skvelý mix sedem-kanálového zvuku vo vybraných  sálach,  a najmä  silnú  atmosféru kapely s charizmou neopakovateľného Fredieho Mercuryho.
.
Hudobný  film  Bohemnien Rhapsody   o skupine Queen  je obrovská performančná  SHOW v hollywoodskom koncepte, ktorá  vyniká  zmesou naturalisticky videnej  atmosféry a dobrej hudby.
.
Songy, ktorých  popularitu overil čas.   Známe hity, gigantický event na javisku,  a všetky  lákavé  prvky  aj  s patinou súkromia kapely  Queen.
.
Recenzia a hodnotenie filmu:  Gabriel Gröber: 70 %
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV