Filmová recenzia: Zlodeji

Print Friendly

Zlodeji (Manbiki Kazoku), Japonsko, 2018
Dĺžka: 121 minút
Filmová réžia: Hirokazu Koreeda
Scenár: Hirokazu Koreeda
Kamera: Rjúto Kondó
Hudba: Haruomi Hosono
Hrajú: Lily Franky, Kirin Kiki, Džjó Kairi, Miju Sasaki, Sókuse Ikemacu, Moemi Katajama, Sakura Andó, Maju Macuoka, Kengo Kóra, Akira Emoto, Čizuru Ikewaki, Jóko Moriguči, Naoto Ogata, Júki Jamada a další
Distribúcia:  Film Europe
Premiéra v SR: 11. októbra 2018
Foto: Film Europe

PR NOTICKA:  Osamu je gastarbeiter, ktorý si privyrába kradnutím v obchodoch. Do remesla zasväcuje aj svojho syna. Obaja žijú v provizórnom dome na periférii a s ďalšími členmi domácnosti tvoria rodinu, na ktorej je toho zvláštneho oveľa viac než len spôsob obživy.

CITÁT Z CSFD:  Film o tom, že láska mezi rodičem a dítětem není předurčená a rodina je, jako téměř každý sociální útvar, věcí společenské dohody (nebo jejího radikálního porušení). Precizně vystavěné, emocionálně uměřené, vrstevnaté a v něčem strašně skličující i plné naděje. Koreeda totiž ukazuje, že rozpad tradičních rodinných modelů nemusí znamenat konec. Ve světě inklinujícím k úplně jiným hodnotám se může vztah dospělých a dětí přerodit v něco docela jiného. Víc než co jiného jsou Shoplifters oslavou empatie a bezpodmínečné lásky nezávislé na genetických vazbách. Mistr na vrcholu.

MOVIE    REVIEW

Bizarný film  odvážne reflektujúci  paradoxy detskej výchovy, či miesto tradičnej rodiny – i osobitú aktuálnu dobu.

Fungujúca motivácia postáv a skvelý oblúk filmu – spolu s vynikajúcim režijným vedením, dobrým typologickým castingom, i  pragmaticky odmeranými emóciami, ktoré vykúzlia jednotlivé filmové postavy, dávajú predpoklad k finále a taktiež k skvelému  artovému  výsledku  i pre  profilovanie domáceho poučeného diváka.

Možno zaslúžene film ocenili cenou na najdôležitejšom festivale filmového umenia, na MFF v Cannes.

Hodnotenie filmu – film critic – G. Gröber: 70 %

Prístupnosť: +12

Ocenenia: Zlatá palma Cannes 2018

Film na Čsfd.cz

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV