Filmová recenzia: Kapela / Band

Print Friendly

Titul: Kapela / Band

Krajina a minutáž: Slovensko a Česká republika, 80 min,

Žáner: sociálny dokument (oficiálne)  ale taktiež zábavný hudobný dokument o skupine

Scenár: Lasdislav Kaboš a Svatava Maria Kabošová

Filmová réžia: Ladislav Kaboš

Hlavná kamera: Ivo Miko

 

PR NOTICKA – ČESKÁ TELEVIZE – CZ: Volné pokračování filmu  Všetky moje deti  s názvem Kapela se věnuje osudu romské kapely, které ke startu pomohli diváci filmu Všechny moje děti. V dokumentu sledujeme příběhy jednotlivých hudebníků, kteří se snaží se svou kapelou dostat mimo osadu – do blízkých míst, na různé společenské akce. Především by ale rádi vystoupili na pódiu jako známá a kvalitní hudební skupina. Jejich velkým cílem je multižánrový festival Pohoda v Trenčíně, Colours of Ostrava a další hudební festivaly, které navštěvují tisíce lidí. Sledujeme pouť kapely za sny, za hudebními přáními, první vystoupení romských hudebníků ve většinové společnosti v kontextu se sociálním vymezením, které vyvolá konflikty, předsudky, projevy otevřeného i skrytého rasismu a jejich neustálé balancování na hranici bídy a beznaděje. 

Review

Ďalší zaujímavý opus významného slovenského dokumentaristu Ladislava Kuboša nie príznačný jednoznačnejšou dokumentaristickou, či obsahovou hĺbkou. Ide skôr o zábavný príbeh o skupinke hudobných snaživcov, ktorí majú síce hudbu v krvi, ale do profesionálnych hráčov – ako je vidno i z plátna, im chýba toho ešte dosť.

Dej filmu si všíma rôzne roztomilé mikropostrehy z osobnej i osobitej histórie rómskej skupiny GYPSY BAND, Lomnické Čháve (východ Slovenska), ktorá hraje všetko na cigánsky spôsob, ale určiť či ide o druh popu, folklóru, džezu, či  konkrétny žáner jednoducho nejde.  Obdobne nemá zrejme ani zaužívaný profesijný  názov, len akési logo na karosérii svojho auta.

Skupina začína ľudovo povedané od podlahy: nemajú školeného manažéra, ich konanie je amatérske, i samotní hráči nemajú žiadne hudobné vzdelanie a hrajú typicky cigánsky a niekoľko hitoviek či známych ľudových pesničiek, ktoré si prispôsobili svojej hudobnej kultúre.

S odstupom vidíme prvé účinkovanie  kapely bez honorára v domove dôchodcov, neskôr aj ich rôzne pouličné vystúpenia. Napokon účinkujú vo finále filmového rozprávania na prestížnom hudobnom festivale POHODA (minulý rok), kde zožnú prekvapujúco dobrú odozvu, a majú dokonca dve vystúpenia, čo sami považujú za malý zázrak, čo praje pripraveným.

Filmový titul Kapela je spracovaný vyzretou filmárskou rukou skúseného dokumentaristu, ktorá patrí k najlepším vo svojom filmárskom odbore. Dokonca  filmové  dielo má črty významného  štýlu Direct Cinema, ktorý je dosť vzácnym javom v domácej audiovizuálnej televíznej kultúre.

Kameramanská kultúra je vcelku v norme, a zvuková výroba sa zrejme môže pochváliť excelentným  sedem-kanálovým priestorovým zvukom vo vybraných kinách, čo je zásluha Českej televízie.

Na druhej  strane je tu  zrejmá i  výraznejšie  snaha  samotných autorov i dramaturgie RTVS  o uhladenú bezkonfliktnosť a takmer „selankovitosť“, keď sa nedajú použiť mnohé scény s kritickým ostrím, ktoré by poukázali i na odvrátenú stranu rómskej mentality v domácom garde.  Veď práve  obdobná hĺbka  a „realizmus rought cut“  slovenskej dramaturgii  v segmente televíznej interpretácie „spôsobu rómske života v osadách na východe Slovenska“ stále chýba.

Celovečerný televízny dokument  má chytľavých hrdinov, a napriek značnej dĺžke a pozvoľnému rozvoju deja nenudí.

Napriek drobným výhradám  má toto nové dielo  scenáristu/režiséra Ladislava Kuboša veľkú príležitosť uspieť  ako  televízny produkt, a súčasne ako obohatenie festivalovej distribúcie na Slovensku, a možno i v Európe.

Recenzia filmu a hodnotenie – film critic:  G. Gröber: 60 %

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV