Recenzia: Medzipristátie (Voir du Pays)

Print Friendly

Medzipristátie (Voir du Pays), Francúzsko / Grécko, 2016, 102 min.
Réžia: 
Delphine Coulin, Muriel Coulin
Hrajú: Soko, Ariane Labed, Ginger Romàn, Karim Leklou,Andreas Konstantinou

PR NOTICKA

Dve mladé vojačky Aurore a Marine sa vracajú z Afganistanu. Spolu so svojou čatou strávia tri dni na Cypre v päťhviezdičkovom hoteli uprostred dovolenkujúcich turistov.

REVIEW

Príbeh vojakov vracajúcich sa z misie v Afganistane, ktorý bol po všetkých  stránkach psychickou i duchovnou traumou,  taktiež pre mladé idealistické a emočne naladené ženy Aurore a Marine. Armáda to nazýva dekompresnou komorou, ktorá by im mala pomôcť „zabudnúť na vojnu“. Oslobodiť sa od násilia však nie je také jednoduché.

V hlavných roliach sú uveriteľné charaktery a odpozorovaná atmosféra z reálneho života. Hrdinovia postupne riešia ich bojové zážitky, pričom nejde o úprimnosť, psychoanalýzu, ani nič podobné, len postupne zisťujeme, že ide skôr o chaos – na efekt vypočítané pózy – a vypočítavosť  ako sa zapáčiť nadriadeným a ďalším osobám.

Každá smutná pesnička má svoj koniec, a vojna nie je nič romantické. Ba naopak, víťazí tvrdý cynizmus a  emočná odolnosť.

Trochu chaotický príbeh však verne odráža tému a vymedzenú problematiku bez patetického poklonkovania autoritám s falošným pozlátkom systému. Drsná realita má šancu zaujať klasického univerzálneho  diváka  najmä neotrelým štýlom.

Hodnotenie: 60 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV