Filmová recenzia: Darebák a pretekárka

Print Friendly

Titul, krajina, čas: Darebák a pretekárka (Le fidèle), Belgicko, Francúzsko 2017, 130 minút
Réžia: Michaël R. Roskam
Scenár: Thomas Bidegain, Noé Debré
Kamera: Nicoals Karaktsanis
Strih: Alain Dessauvage
Hudba: Raf Keunen.
Hrajú: Matthias Schoenaerts, Adele Exarchopoulos, Igor van Dessel, Jean-Benoît Ugeux, Sam Louwyck, Corentin Lobet, Gaël Maleux, Eric De Ataercke, Jena-Benoît Udeix, Nabil Missoumi, Thomas Coumans, Nathalie Van Tongelen, Fabien Magry a ďalší
Distribúcia: Film Europe v SR od 22. marca 2018
Foto: Film Europe

PR NOTICKA  Gino stretne Bénédicte a je to z toho láska. Veľká. Spaľujúca. Lenže Gino má tiež tajomstvo. Také, ktoré je nebezpečné pre neho i jeho okolie. S Bénédicte budú musieť za svoj vzťah bojovať: proti všetkému a proti všetkým a zároveň tak trochu i sami so sebou.

Review 

Zaujímavá francúzska dráma  o spojení  sympatického ale konaním veľmi nešťastného kriminálnika a charizmatickej ženy z lepších kruhov, ktorá verí na osud a na lásku na prvý pohľad.   Film  zaujme  atraktívnym kastingom a titulnými rolami Matthiasa Schoenaertsa a Adèle Exarchopoulos.  Kolorit prostredia automobilových zvodníkov a  bezbrehého  kriminálneho násilia vykrádačov bank.

Štandardne rozohraný žánrový konflikt ústrednej dvojice, ktorá sexuálne poblúznenie snaží transformovať  do harmonického partnerstva, ale obaja hrdinovia to povahovo kazia.  V druhej polovici snímky zažívame nejedno ťažké prekvapenie a vcelku  dobrý sociálny ponor, analýzu kriminálneho podhubia a  kresbu  neľútostných pomerov, kde  násilná história  v gangu nie tak ľahko hrdinu púšťa –  mimo zabehané systémové súkolia.

Motívy scenára i snímka samotná  pôsobia autenticky a bez falošného  pátosu –  i keď sa nevyhýbajú melodramatickej romantike, a ani vcelku vernému rešpektu ku skutočného životného príbehu  a prípadovej umeleckej štúdii  z týchto prostredí, teda vernosti  skutočným hrdinom  z života vo Francúzsku.

Časť publika môže zaraziť vcelku veľmi melancholické zakončenie, i keď v žánri dramatickej ľúbostnej romance plne korektné. Publikum dostáva týmto filmom kvalitnú žánrovku, nakrútenú s vysokou vernosťou životným partitúram civilného zobrazovania témy a  bez nechcených klišé.

Hodnotenie: 65%

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV