Skončil sa Febiofest 2018 v Bratislave

Print Friendly

Krátené

PR SPRÁVA – MFFK FEBIOFEST OSLÁVI 25 ROKOV A VYHLASUJE MEDZINÁRODNÚ SÚŤAŽ   

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest pripravil jubilejný 25. ročník. Ten sa v Bratislave uskutočnil od 15. do 21. marca 2018 a ako najväčšia putovná prehliadka zavíta následne do ďalších 10 slovenských miest – do Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Levíc, Martina, Popradu, Prešova, Prievidze, Trenčína a Trnavy.

MFFK Febiofest ako pocta autorskej a klubovej kinematografii priniesol k slovenským divákom opäť vyše 100 kvalitných filmov, ktoré reflektovali súčasný svet a ktoré zaujali aj na prestížnych svetových festivaloch. „Je skvelé, že festival ani po 25 rokoch nestratil vnútornú dynamiku a že v posledných rokoch vzniká v atmosfére spolupráce naprieč slovenským filmovým prostredím. Doba a svet okolo nás sa rýchlo menia a ani festival sa nemôže vyhýbať zmenám. Blížiaci sa ročník bude nielen oslavou veľkých výročí, ale aj ďalším razantným krokom k modernému, atraktívnemu filmovému sviatku s ponukou súčasných i starších filmov a s programom pre laikov i filmových profesionálov z celého sveta,“ povedal Přemysl Martinek, pod ktorého umeleckým vedením sa v roku 2016 Febiofest zmenil na Medzinárodný festival filmových klubov.

V aktuálnom ročníku bol už po piaty krát dominantou programu MFFK Febiofest súťažná sekcia V strede Európy. „Jedným z najdôležitejších zámerov Febiofestu je vytvárať priestor na vzájomnú konfrontáciu slovenskej kinematografie a produkcie susedných krajín,“ povedal pri 20. výročí festivalu jeho vtedajší riaditeľ a dnešný prezident Peter Dubecký. Práve vtedy sa do tradičnej programovej skladby dostala po prvýkrát súťažná sekcia, ktorá rozšírila poslanie Febiofestu a zmenila ho z prehliadky na medzinárodný festival. Aj tento rok sa v súťaži stretne 20 hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych krátkych snímok do 30 minút zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, a od nášho najbližšieho západného suseda, z Rakúska.

Filmári mohli svoje diela prihlasovať už od teraz až do 31. januára 2018§  Ocenenie  organizátorov  bolo  už tradične spojené s finančnou prémiou 3000 EUR, o víťazovi rozhoduje medzinárodná porota a jeden z filmov si odnesie aj Cenu divákov. Do svojho 25. ročníka existencie vstúpi v roku 2018 aj Asociácia slovenských filmových klubov, hlavný organizátor MFFK Febiofest. Oslávi ho aj jednou z programových sekcií – Klubovým Jukeboxom. Z najúspešnejšej 25-ky filmov ASFK si budú môcť diváci internetovým hlasovaním vybrať 5 klubových hitov, ktoré im na želanie zahrá na festivalovom plátne MFFK Febiofest. Počas slávnostného otváracieho večera v Bratislave sa už po 10-ty krát udelia Výročné ceny ASFK.

NAJNOVŠIE FILMY SVETOVÝCH REŽISÉROV UVEDIE V EXKLUZÍVNYCH SLOVENSKÝCH PREMIÉRACH MFFK FEBIOFEST Febiofest 2018 uvádza víťazné filmy z prestížnych festivalov v Cannes, Benátkach či Locarne aj ďalšie z oficiálneho výberu á-čkových festivalov v Rotterdame, Toronte či Karlových Varov.

MFFK Febiofest uvedie v slovenskej predpremiére držiteľa Zlatého glóbusu, medzinárodne oceňovaný film Odnikiaľ / Aus dem Nichts režiséra Fatiha Akina. Život Katji sa znenazdajky otrasie v základoch, keď pri bombovom útoku príde o syna a manžela. Po tragédii nedokáže žiť s vedomím, že vrahovia jej rodiny chodia beztrestne po slobode. Triler Fatiha Akina je dôkazom režisérovho dlhodobého záujmu o problémy života prisťahovalcov, ale aj o reakcie človeka v hraničných situáciách. Zúfalú ženu, ktorá vo svete plnom neodôvodnenej nenávisti potlačí všetky zábrany, aby dosiahla spravodlivosť, famózne stvárnila Diane Kruger, ktorá si z vlaňajšieho Cannes odniesla cenu za najlepší ženský herecký výkon.

Jedna z najočakávanejších sekcií Klubový film dnes ponúkne tento rok aj nové tituly od tvorcov, ktorí nie sú na scéne klubového filmu žiadni nováčikovia. Diváci sa môžu tešiť na novinky od režisérov ako Wim Wenders či Claire Denis. „Je to romantický film, je to špionážny triler, je to dobrodružný príbeh, je o láske, o terorizme aj o klimatických zmenách,“ aj takto opísala nový film kultového Wima Wendersa Až na dno / Submergence jedna z recenzií. V snímke majstra nezávislého filmu, ktorá mala svetovú premiéru na festivale v Toronte, tento raz v hlavných úlohách figurujú hollywoodske hviezdy James McAvoy ako škótsky špión a Alicia Vikander ako bio-matematička. Obaja sa stretávajú na dovolenke pred tým, ako sa vyberú na svoje nebezpečné misie. On do Somálska medzi džihádistov, ona na dno oceánu. Ich odhodlanie znovu sa stretnúť sa stáva rovnakou existenciálnou cestou ako ich milostný príbeh.

Láska hrá hlavnú úlohu aj v novom filme uznávanej francúzskej režisérky Claire Denis Vnútorné slnko / Un beau soleil intérieur ocenenom v sekcii Directors‘ Fortnight na festivale v Cannes. Kombinácia melodrámy a romantickej komédie, šikovne prevracajúca naruby všetky klišé, ktoré sa s týmito žánrami spájajú, zobrazuje rozvedenú umelkyňa Isabelle a jej hľadanie životnej lásky. A to všetko v podaní očarujúcej Juliette Binoche, ktorá za svoj výkon získala nomináciu na Európske filmové ceny.

Počas MFFK Febiofest mohli diváci nahliadnuť aj do životov osobností pop kultúry. Kto bola v skutočnosti ikona 60-tych rokov, superstar Andyho Warhola, múza Lou Reeda, modelka, herečka, hudobníčka a speváčka Crista Päffgen preslávená ako Nico? A ako vyzerali jej posledné roky života, sprevádzané závislosťami a démonmi, ukazuje snímka ocenená na festivale v Benátkach, Nico, 1988 režisérky Susanny Nicchiarelli.

A kým iným, než legendárnym režisérom, je David Lynch? Aký je maliar, sochár a muzikant? Ikona postmodernej kinematografie v dokumente David Lynch: Život v umení / David Lynch: The Art Life tento raz neotvára dvere do bizarných fiktívnych svetov, ale naopak, diváka púšťa do svojho súkromného sveta, ktorý predstavuje v intímnych spomienkach venovaných svojej najmladšej dcére.

MFFK Febiofest si budú môcť slovenskí diváci pozrieť víťazný film z Locarna, ktorý v oficiálnom výbere uviedli aj festivaly v Rotterdame či Toronte, dokument Pani Fangová / Fang Sioujing režiséra Bing Wanga. Zobrazuje v ňom 67-ročnú farmárku z tichej dediny v južnej Číne, ktorá roky bojovala s Alzheimerovou chorobou a po neúčinnej liečbe je pripútaná na lôžko. V snímke sú citlivo a autenticky zachytené pocity človeka blížiaceho sa k smrti aj postoj rodiny a priateľov k osobe opúšťajúcej pozemský svet.

Divákom sa počas jubilejného 25. ročníka MFFK Febiofest predstaví v slovenských premiérach vyše 100 snímok. Verejnosť si ešte stále môže zakúpiť špeciálny FEBIOPAS, ktorý umožní 10 voľných vstupov na akékoľvek festivalové projekcie počas bratislavského festivalového maratónu. Momentálne je za zvýhodnenú cenu 15 EUR v predpredaji prostredníctvom portálu.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV