Filmová recenzia: Druhá strana nádeje

Print Friendly

[ recenzia: GABRIEL GROBER – ]  Titul:  Druhá strana nádeje (Toivon tuolla puolen),

Krajina, rok, min. : Fínsko, Nemecko, 2017, 98 min. 

Scenár a réžia: Aki Kaurismäki
Kamera: Timo Salminen
Strih: Samu Heikkilä
Hrajú: Sherwan Haji, Sakari Kuosmanen, Janne Hyytiäinen, Ilkka Koivula, Nuppu Koivu, Simon Hussein Al-Bazoon, Niroz Haji, Kaija Pakarinen a ďalší
Distribúcia: ASFK – Premiéra v SR 21. septembra 2017; Foto: ASFK

PR NOTICKA:  Film Akiho Kaurismäkiho sa venuje utečencom, ale islamizácie Európy sa neobáva. Starnúci podomový obchodník s košeľami Wikström robí veľké rozhodnutie: jeho  dilema a plán  je  opustiť svoju ženu alkoholičku a  nerentabilnú  živnosť.

MOVIE   REVIEW 

Svetoznámy artový fínsky režijný mág  s medzinárodným festivalovým renomé Aki Kaurismäki a  prichádza s  novým opusom a dobre napísanou partitúrou.

Filmárska osnova  i dej  je založený  na vtipnom minimalizme gagov, ktoré prepájajú dva absurdné a smutné príbehy osobných a spoločenských lúzerov, nevšedne bežného Fína a tragikomického utečenca.   Scenár diela  súvisí aj  s  aktuálnou utečeneckou krízou v Európe.

I keď sa  tu majster fínskej skratky a rozprávania o odvrátených veciach severského  všedného života  nerealizoval až  tak  brilantne ako inokedy,  i  tu nájdeme dosť  vitálneho  humoru  autorský odstupom režijného a scenáristického barda.

Dej  Aki Kaurismäkiho  nového  režijného opusu  sa skladá zo  značne absurdného pábenia, paradoxov, kritiky stereotypov.  Režisérovo  rozprávanie využíva  príznačne  chladne znejúce brilantné vtipy, či plejádu svojských severských gagov.

V novom  filmovom  diele  fínskej  osobnosti  nájdeme i retro atmosféru ponurých šesťdesiatych rokov. Dej filmu je umocnený skvelým hudobným sountrackom.

Svieža Kaurismäkiho výpoveď oslnila porotcov tohoročného MFF Berlinale až tak, že tomuto artovému  Fínovi udelili cenu Strieborného medveďa.

Hodnotenie – film critic: 60 – 70 % 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV