Prehliadka BE2CAN (4. – 10. 10. 2017) SKONČILA ÚSPEŠNE

Print Friendly

[ text: GABRIEL GROBER – ]    BE2CAN  je  tohoročný, a  už štvrtý ročník prehliadky medzinárodne ocenených filmov z najprestížnejších artových festivalov, ktoré sa  zaoberajú aktuálnym filmovým umením sa uskutoční  na Slovensku  v 20 miestách a 27 kinách (Bratislava, Banská Bystrica, Dubnica nad Váhom, Košice, Kremnica, Liptovský Mikuláš, Martin a Nitra).

V programe BE2CAN    bolo  tento rok  spolu 13 umelecky nadštandardných filmov z MFF Berlinale, a MFF Cannes  a MFF v Benátkach. Prehliadka poskytuje  tak ako v minulosti  aj  zaujímavý sprievodný program vrátane osobných uvedení a master classov.

Filmy  BE2CAN  boli  následne pripravené i do DVD distribúcie (edícia Festival 12), vo VOD distribúcii. Všetky  programové snímky uvedú aj televízie Film Europe Channel a Festival Channel.

Z  titulov tohoročnej prehliadky BE2CAN   možno  pripomenúť    festivalové filmy zo súťažných i mimosúťažných sekcií –  ako francúzsku snímku z Cannes 120 tepov za minútu, či rusko-francúzsku koprodukciu Bez lásky, Malikovu kanadskú snímku Cesta času, argentínsky transgenderový film Fantastická žena, bieloruský metaforický  film  Krotká, Kusturicov nový romantický  film Na mliečnej ceste, škótsku  „vyvražďovaciu drámu z kriminálneho sveta“  Nikdy si tu nebol, a napokon  argentínsko-španielsky film Vážený občan.

Medzi  horúcich ťahúňov veľmi hodnotného  programu  ocenených kandidátov  štvrtého ročníka prehliadky patria najmä  maďarská, filipínska a švédska snímka prehliadky.

Neštandardná milostná romanca 61 ročnej  talentovanej maďarskej scenáristky  a režisérky z Budapešti,  Maďarky Ildikó  Enyedi, ktorá je uvádzaná  s názvom  „O tele a o duši“ bola ocenená Zlatým medveďom na Berlinale 2017.  Tento film osobne predstaví  slovensko-maďarská  herečka v hlavnej roli – Alexandra Borbély.

Napínavý dramatický thriller Filipínčana Lava Diaza s titulom „Tá, ktorá odišla“  sa zaoberá  osobne a umelecky stvárnenou témou  30-ročného nespravodlivého uväznenia a následnej sofistikovanej pomsty.  Spomenutú filipínsku snímku  odmenili  Zlatým levom v Benátkach 2017.

Do tretice  najprestížnejšiu  Zlatú Palmu v tohoročných Cannes  získal švédsky film  „Štvorec“ štyridsaťročného  režiséra  Rubena Östlunda (predtým ocenenie Certain Regard a ocnenie BAFTA, či ocenenie za najlepší európsky film – za film Vyššia moc).

Snímka  Štvorec  je  žánrovo   drámou  s výnimočne tvrdým zrkadlom voči aktuálnej spoločenskej situácii.  Severská satirická dráma   je zacielená najmä na spoločenské hodnoty zodpovednosti a dilemy v používaní morálnej odvahy jednotlivca.

Podrobnejšie informácie o filmoch, programe, sprievodných akciách a zmenách  súťažnej prehliadky BE2CAN 2017  nájdete na: http://www.be2can.eu/sk/uvod

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV