Filmová recenzia: Zabijaci z malomesta, Draberne fra Nibe/Small Town Killers, Dánsko,  2017, 90´ 

Print Friendly

Titul: Zabijaci z malomesta (Draberne fra Nibe/Small Town Killers), Dánsko,  2017, 90 min. 
Scenár a réžia: Ole Bornedal.
Kamera: Dan Laustsen, Linda Wassberg
Strih: My Thordal.
Hudba: Joachim Holbek
Hrajú: Nicolas Bro, Ulrich Thomsen, Mia Lyhne, Lene Maria Christensen, Marcin Dorocinski, Gwen Taylor, Soren Malling, Birthe Neumann, Ole Thestrup, Elsebeth Steentoft, Joel Spira, Jens Andersen a Distribúcia: Film Europe v SR od 29. júna 2017 Foto: Film Europe

SYNOPSIS Ib and Edward, two businessmen from a small Danish town, are tired of a long marriage and dream of enjoying their money earned for their life so far in black. After a fight with their own wives, they get drunk and find an assassin from Russia via the Internet to „solve their problem“. But they soon find out how much they underestimated their wives, which starts an absurd sequence of events and it turns out that the two of them found themselves at the top of the list, who actually needs to be killed …

SIFF 2017 Trailer: Small Town Killers (Dræberne fra nibe) - YouTube

Ib a Edward, dvaja podnikatelia z malého dánskeho mesta, sú unavení z dlhoročného manželstva a snívajú o tom, ako si užiť svoje peniaze zarobené za svoj doterajší život na čierno. Po potýčke s vlastnými manželkami sa opijú a cez internet nájdu nájomného vraha z Ruska, aby im „vyriešil problém“. No čoskoro zistia, ako veľmi podcenili svoje manželky, čo naštartuje absurdný sled udalostí a ukáže sa, že sami dvaja sa ocitli na prvých priečkach v poradovníku, koho vlastne treba zabiť…

MOVIE  REVIEW 

Mŕtvoly sa množia, a ľudia sa sušia, a zúfajú si: … už nevedia ani vlastne prečo. Tak už to v malomeste a  v severských  osídlach  otázneho malomestského  či  buranského  typu  býva.

Filmová recenzia: Zabijaci z malomesta | Reseach for Society/.Slovak Film

Filmový projekt  scenáristu a režiséra  Ole Bornedala  sa snaží skĺbiť mediálnu tematickú absurditu s humorom z malomestských reálií. V zobrazovanej realite  čas akože zaspal:  navyše nikomu nefunguje partnerstvo –  s  nulovými hodnotami  pre rodinu, sex, morálku,  zmysel žitia, spravodlivosť  či bazálnu ľudskú česť a naplnenie.

Z  rodinných vzťahov vyprchalo takmer všetko,  i rodina, i partnerstvo i sex, čo sa dá vyriešiť nájmom dvoch krutých zabijákov zo zahraničia (Rus a Britka).

V  absurdnej komédii  Zabijáci  z malomesta  je  veľa absurdných faktov, kde hlavnou línou je situácia dvoch  sympatických  a  „zazobaných vidieckych fuškárov„,  ktorí majú všetko a nič:  oni i manželky za kariérnym zenitom, nefunkčné libido, a zo všetkého deja trčí  „celková  sexuálna prázdnota a žiadny hodnotný  zmysel rodinného a spoločenského života na severskom vidieku či pustatine…

Akási vedľajšia línia príbehu rozkrýva   paralelne postoje  homosexuálneho učiteľa tanca salsy, ktorý vyučuje  toto  pohybové  umenie  v protestanskom kostole. Do vlastných osídiel  záujmu a  lásky následne  úspešne  zlanári uletený  učiteľ tanca  v  komediálne  zdôvodnenom  aj retartovaného zakoktaného nešťastníka, ktorý bol  predtým všetkými považovaný  za osamelú  osobu a  nešťastný sociálny prípad na pozícii outsidera.

Nezmyselné, miesto „absurdného“  …  a suchopádne, miesto „vtipného“. Tieto fakty nenadchnú každého diváka, a či nie ????

Severský   film  má  však  nad očakávanie  prekvapujúce peripetie i drive. Navyše je prítomná i  akúsi ponáška na glokálnu  globálnosť  Hollywoodu. Nevadí, že občas zápolí  publikum s miestami retardovaným  tempom, a aj s predvídateľnou povinne šťastnou pointou.

Pomocou filmového sarkazmu si tvorcovia tejto snímky  uťahujú z naratívneho, i životného umenia, z nadnárodných národných  klišé, z  kritiky, a napokon neodmysliteľne i sami zo seba či zo  svojho publika. Podporené skvelou typológiou hercov  a režijným umením dramatickej skratky.

Cieľové publikum: odporúčaná oddychovka pre tvrdšie povahy a priateľov severského kina      Evaluácia: 50  – 55 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV