Recenzia: „Heydrich: Muž so železným srdcom (HHhH)“

Print Friendly

Heydrich: Muž so železných srdcom (HHhH), Francúzsko, Belgicko, Veľká Británia, USA
Dĺžka: 119 minút.
Réžia: Cédric Jimenez
Scenár: Audrey Diwan, David Farr, Cédric Jimenez
Kamera: Laurent Tangy
Strih: Chris Dickens
Hudba: Guillaume Roussel
Hrajú: Rosamund Pike, Stephen Graham, Mia Wasikowska, Jack O’Connell, Jack Reynor, Jason Clarke, Noah Jupe, Enzo Cilenti, Thomas M. Wright, Geoff Bell, Oscar Kennedy, Céline Sallette, Adam Nagaitis, Volker Bruch, Gilles Lellouche, Barry Atsma, Jim Sturgeon, Tibor Miloš Kriško a ďalší
Distribúcia: Bontonfilm od 15. júna 2017
Foto: Bontonfilm

PR NOTICKA  Výpravný historický film o atentáte na Reinharda Heydricha rozpráva o tom, čo predchádzalo operácii Anthropoid a ako sa zrodilo Hitlerovo monštrum menom Heydrich. Film vznikol na základe oceňovanej knihy „HHhH“ francúzskeho spisovateľa Laurenta Bineta.

Recenzia

Artový náhľad do rodinnej sféry  a  fanatického  kariérizmu  „pražského kata“ Reinharda Heydricha (herecky  zručný Jason Clarke), ktorý sa z podporovateľa českého proletariátu zmenil na „rasového vyhladzovača neárijcov“  a ďalších nečistých  či  ideologicky  menejcenných „podľudí„. Vravelo sa,  že Himmlerov mozog sa volá Heydrich.

Širšia historická analýza doby vykresľuje osobité charakteristiky kľúčových postáv s náznakom psychologického ponoru v širokom vymedzení od verného zobrazenia, cez náhodilosť …  ale bez tendencie ku karikatúre,  a  tiež  bez tvrdej tézovitosti.

Reflexia   dejín  „veľkej Európy“  počas 2. svetovej vojny a zhubná nacistické ideológia, ktorá sa snaží o holokaust (konečné riešenie židovskej otázky) … udalosti pod plášťom falošnej vojnovej propagandy a účelových klamstiev, a varovaním pred kolaboráciou s nepriateľom.

Na druhej strane  operácia  Antrophoid spolu s  vlasteneckou  a občianskou  autenticitou  odborárskych záškodníkov  Kubiša a Mašína.

Z umeleckej stránky pochváľme odosobnene a zručne vyrozprávaný dej pomocou dobrej hereckej typológie a ako celok s náležitými hereckými výkonmi. Nerušivou  silou  pôsobia výtvarné zložky i umne selektovaná hudobná dramaturgia. Vynikajúca kamera s rozličnými výtvarnými štýlmi a prirodzeným svetlom.

Hlavne český a slovenský divák si musí zvyknúť  na výmysel a silu scenáristickej  fikcie, a taktiež  na špecificky  kolážovú formu narácie.  Je to najmä vyložene autorský  pohľad  Cédrica Jimeneza  na  brutalitu nacizmu,  ale  aj príbeh so zámernými  faktickými nepresnosťami voči  známym historickým reáliám, i s mnohými autorskými príbehovými „ozdobami a presahmi“,  bez vernosti historickej realite.

Napríklad tvorcovia výrazne „pozabudli“ na historikmi dôverne  preukázané milostné aféry Heydricha  ako šéfa  hitlerovskej  tajnej služby  Gestapa s ľahkými ženami tesne pred  protektorovým skonom (naopak  scenár  kreslí farizejstvo s výchovou vlastných potomkov na smrteľnej posteli).   Jiminezov Heydrich  sám  hollywoodsky efektne zavraždí Gabčíka  – až napokon na smrteľnej posteli  podľahne  zraneniam spôsobeným atentátom.  Pričom  je doložené, že  v skutočnosti  protektor zomrel  na oveľa  prozaickejšie:  a to len na  bežné zlyhanie srdca následkom šoku z atentátu.

Evaluácia: 55 -65 %

KOMENTÁRE: Film bez réžie. Bez názoru, nálady či pocitu. Akoby ste nechali čisto technického kameramana sfilmovať scenár. Prvá, možno zámerne studená a odmeraná polovina zobrazujúca Heydricha, je aspoň zaujímavá – real life vrahovia podobného kalibru budú vždy dokumentaristicky vďačnou témou. Druhá polovica ale nemá ani postavy. Má iba nejaké beztvaré figúrky, ktorých pohyb sleduje s rovnakým odstupom ako Heydricha – pričom majú byť naopak kontrastom k jeho chladnému démonizmu. Finále obdobne nemastné neslané, bez štipky napätia.  www  Presne toto americký divák potrebuje. Trochu násilia, trochu sexu, dobrú hudbu, známe herecké tváre a príbehovú nitku, najlepšie z vojny a z krajiny, o ktorej nemajú šajn, že vôbec existovala. To celé pekne zaobalené v pozlátku akčnej, vojnovej drámy. Fury pri tomto vyznieva ako skvost!!

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV