Recenzia: Richard Müller Nespoznaný

Print Friendly

Titul: Richard Müller Nespoznaný, Slovensko, 2016, 90 min. 
Genre: oslavný dokument o zákulisí  showbiznisu  a portrét významného speváka  bez prihlasovacích  kudrliniek 
Réžia a kamera: Miro Remo
Scenár: Miro Remo, Marek Kučera
Strih: Marek Kráľovský
Hudba: Richard Müller a Fragile
Zvuk: Lukáš Kasprzyk
Účinkujú: Richard Müller, Soňa Müllerová, Iva Bittová, Vanda Wolfová, Ema Müllerová, Adnan Hamzic, Braňo Kostka a Fragile, Andrej Šeban, Juraj Kuchárek, Nora Krchňáková a ďalší
Distribúcia: ASFK  od  17. novembra 2016Foto: ASFK

PR NOTICKA   Richard Müller patří již 25 let k nejvýraznějším osobnostem hudební branže v ČR i na Slovensku. Během své kariéry zažil dramatické vzestupy i pády, jednou dokonce vyhlásil, že s hudbou nadobro končí. Následně se však na scénu vrátil a zároveň se pustil do boje s neléčenou a konzumací drog akcelerovanou psychickou poruchou, maniodepresí. Dokument je intimním portrétem výrazné autorské osobnosti, která každodenně čelí množství osobních problémů i nonstop zájmu fanoušků i bulváru. Samotné natáčení filmu trvalo 3 roky, během nichž bylo natočeno více než 200 hodin materiálu a autoři hojně využívali i „home-video“ záběry natočené samotným protagonistou. Dokument v českém kontextu navazuje na umělecké dokumentární portréty analyzující inspiraci, samotu uprostřed davů či prvky autobiografičnosti, ke kterým patří například Amyči Nick Cave: 20 000 dní na Zemi.(AČFK)

Review

Snímka Mira Rema o komplikovanej postave speváka Riša  Müllera je výsledkom trojročného dokumentaristického časozberu,  kde režisér zachytil skupinu Fragile počas prípravy a realizácie spevákovho turné.

Hlavným nosným bodom projektu  bolo  pozorovanie Müllerovho   boja so zákernou chorobou. Jeho dôstojné úsilie a  snahu o  boj s depresívnymi stavmi, a aj  s kritickými povahovými črtami protagonistu.

Kamera súčasne hovorí  aj o  jeho vzťahu k ženám (najviac bývalá manželka a taktiež  speváčka Iva Bittová),  s ktorými sa dokázal dosť  neľútostne rozísť a spáliť všetky mosty.

Maniodepresívne stavy versus nikdy nie a nikdy nemôžeš: súkolia podľa hesla show must go on

Tvorcom dokumentaristickej snímky  sa dokonale podarilo hlavného hrdinu spoznať a  odhali jeho súkromie,  osobné postoje i isté démonické črty. Ako diváci  vidíme postoje na pozadí komplikovanej  práce a vzťahov,  a  v interpretácií pomerov v našom šoubiznise.

Divákovi sa v kinách  dostáva vcelku unikátne pravdivý obraz umeleckého a intímneho sveta postojov tohto uznávaného umelca s charizmou a prirodzenosťou komunikovať.

Evaluácia: 80 % 

Na ilustračnej snímke jeho bývalá intímna priateľka R. Müllera – Iva Bittová, a tak ako ju vidí Miro Remo

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV