Filmová recenzia: 150 miligramov, La fille de Brest/150 Milligram, 2016

Print Friendly

Titul, krajina, dĺžka, rok: 150 miligramov (La fille de Brest/150 Milligram), Francúzsko, 2016, 128 min.
Genre: životopisná agitka proti zlým globálnym korporáciám
Réžia: Emmanuelle Bercot
Scenár: Emmanuelle Bercot, Séverine Bosschem, Romain Compingt, Irene Frachon Kamera: Guillaume Schiffman
Strih: Julien Leloup
Hudba: Martin Wheeler
Hrajú: Sidse Babett Knudsen, Benoît Magimel, Charlotte Laemmel, Isabelle de Hertogh, Lara Neumann, Patrick Ligardes, Olivier Pasquier, Philippe Uchan, Gustave Kervern, Pablo Pauly, Myriam Azencot a ďalší
Distribúcia: Film Europe v SR: 30. marca 2017

150 Milligrams (La fille de Brest) - Trailer - YouTube

SYNOPSIS A woman working at a hospital in Breste finds a link between unclear patient deaths and the administration of Mediator, which has been on the market for 30 years. If the truth is to win, Irène Frachon, whose true story inspired the film, must wage David’s fight with Goliath. The film follows her from the beginning, when she is alone against everything, with her claim, until the outbreak of the media storm that her discovery causes.

SYNOPSIS  Žena pracujúca v  nemocnici v Breste príde na súvislosť medzi nevyjasnenými úmrtiami pacientov a podávaním lieku Mediator, ktorý je na trhu už 30 rokov.  Ak má zvíťaziť pravda, musí Irène Frachon, ktorej skutočným príbehom sa film inšpiroval, zviesť boj Dávida s Goliášom.   Film ju sleduje od počiatku, kedy je so svojím tvrdením sama proti všetkým, až po vypuknutie mediálnej búrky, ktorú jej zistenie spôsobí.

MOVIE   REVIEW 

LIEK AKO SMRŤ Celovečerný film režisérky Emmanuelle Bercot s hlavnou charizmatickou postavou lekárky, ktorá riskuje kariéru, aby odhalila komplot farmaceutickej firmy, ktorá stojí  za liekom s vedľajšími smrteľnými účinkami.

PROJEKT  

Francúzsky projekt využíva enviromentálne i antiglobalizačné publikum, ale na druhej strane len faktograficky kopíruje dej skutočných udalostí. Trochu umelo pôsobí strohosť témy, príliš silná hlavná protagonistka.

Avšak z prostriedkov a prístupov, i malý pohľad  do zákulisia, či pomenej komunikovania  osobných, a osobnostných pocitov. Hlavná postava je správna a vytrvalá žena v najlepších rokoch, a s inštinktom pre pravdu, ale ocitá sa sama.  Naviac táto tvrdohlavá, a miestami zúfalo jednajúca žena (hra na súcit a kolektívnu i enviromentálnu zodpovednosť), nemá zaujímavo  vykreslených, ani  protihráčov, a ani spoluhráčov.

BESTSELLER  

Hranému filmu   ktorý  vznikol  pôvodne  na motívy knižného denníkového bestselleru „skutočného prípadu“ by možno viac svedčal dokumentaristický filmový žáner.  Pri sumarizácii si však pozorné publikum môže všimnúť, že napokon osobnejšie z privátneho života hrdinky, či z machinácii vo farmaceutickom priemysle sme sa nedozvedeli. Na veľkú škodu. Nepáči sa aj vcelku len komótny nedynamický a jednoplánový dej, s vopred vytušeným happy-endom a slabšou pridanou hodnotou, a to veľa emócií negeneruje.  CIEĽOVÁ SKUPINA  Odporúčame aktivistkám a žensky orientovanému publiku.      Evaulácia: 50 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV