Filmová recenzia: Tyttökuningas, 2015, 106´

Print Friendly

Titul: Kráľovná Kristína / Tyttökuningas
Krajina: Fínsko, Švédsko, Kanada, Nemecko, Francúzsko, 2015, 106´ 
Réžia: Mika Kaurismäki
Scenár: Michel Marc Bouchard
Kamera: Guy Dufaux
Strih: Hans Funck
Hudba: Anssi Tikanmäki
Hrajú: Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Hippolyte Girardot, Peter Lohmeyer, François Arnaud, Martina Gedeck, Patrick Bauchau, Samuli Edelmann, Jannis Niewöhner, Ville Virtanen, Jarmo Mäkinen, Jenny Rostain, Mikko Leppilampi, Sampo Sarkola, Veera W. Vilo, Timo Torikka a ďalší
Distribúcia: Film Europe, v SR od  26. januára 2017

The Girl King (2015) - IMDb

SYNOPSIS The story of Queen Kristýna of Sweden, who ascended the throne at the age of six, is a portrait of an extravagant young woman who defied tradition and conventions and inadvertently changed the course of history. Resisting the conservative forces that hinder progress, a young woman is straddled between reason and emotion, between quality modern education and the anachronistic world of state duties – between the brilliance of her mind and the incomprehensible desires of her body. (Film Europe)

SYNOPSIS  Příběh švédské královny Kristýny, která nastoupila na trůn ve věku šesti let, je portrétem extravagantní mladé ženy, jež se vzpírala tradici i konvencím a mimoděk změnila běh dějin.  Mladá žena vzdorující konzervativním silám bránícím pokroku je rozkročena mezi rozumem a citem, mezi kvalitním moderním vzděláním a anachronickým světem státnických povinností – mezi brilancí své mysli a nesrozumitelnými touhami svého těla. (Film Europe)

MOVIE   REVIEW

Kráľovná Kristína Mika Kaurismäkiho je veľmi zaujímavým autorským  počinom, ktorý zažiaril na festivale v Montreale, kde získal niekoľko ocenení. Nepoučuje, kreslí povahami a zabáva publikum. 

Tyttökuningas | The Official Schoolgirl Milky Crisis Blog

Severský a  európsky artový film zaujal oprávnene filmovým i rozprávačským šarmom, v ktorom sa miesi severský odstup a melanchólia. Publikum filmu neohrdne ani  pravým francúzskym espritom, a schopnosťou povznesenia sa, s nepredstieranou toleranciou.

Tento severský koprodukčný, a značne aj televízny  film,  nie je príliš verný histórii, ale interpretácia pomerov na tróne, je veľmi zaujímavo podaná.  Rozprávanie  je  nepriamou,  či priamou kritikou byrokracie, a dvorných praktík v danom historickom období.  

Veľakrát vidíme ako  infantilné počínanie, a záujmy dvoranov ponad osobné a ľudské ponímanie sveta. Nielen svojvoľné vedenie vojny, ale aj vražedné intrigánstvo  a názorová nenávisť,  voči odporcom, a malý zadubený svet národa spodiny. 

Z filmovej perspektívy je vynikajúco stvárnená  titulná rola. Autorský film  s performatívnou dramaturgiou nezávislého kreatívca  Mika Kaurismäkiho,  sa opiera o scenár, plný zaujímavých zvratov, v ktorom je zrejmé,  že dejinne a ľudsky  bola  Európa  vždy  tvrdá, krutá a  značne  zvrátená. Odporúčame premietanie filmu  ako aktívny opus, pre rozptýlenie,  a milovníkov rozprávaní  zvyklých  na   interpretáciu   vášnivých osudov panovníkov,  v protiklade s  racionalitou  štátnej diplomacie.      Evaluácia: 70 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV