Filmová recenzia: Prvý kontakt, Arrival, 116´, 2016

Print Friendly

Titul: Prvý kontakt (Arrival) USA, 2016. 116´ 
Réžia: Denis Villeneuve
Scenár: Eric Heisserer

Film  podľa predlohy Teda Chianga:  Story of your life (1998)
Kamera: Bradford Young
Strih: Joe Walker
Hudba: Jóhann Jóhannsson
Hrajú: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg, Tzi Ma, Mark O’Brien, Joe Cobden, Russell Yuen, Nathaly Thibault, Pat Kiely, Julian Casey, Larry Day, Shawn Campbell a ďalší
Distribúcia: ITAfilm v SR od  10. novembra 2016, foto: ITAfilm

PR-Pereview-CZ:  Když po celém světě přistanou tajemné vesmírné lodě, dojde k sestavení elitního týmu – v čele s odbornicí na lingvistiku Louise Banksovou (Amy Adams) – s cílem zjistit, jaké mají mimozemšťané úmysly. Zatímco celé lidstvo balancuje na pokraji globální války, Banksová se společně se svým týmem pokouší ve velmi omezeném čase najít odpovědi – a aby je byla schopna najít, bude muset přistoupit k činům, které mohou ohrozit nejen její vlastní život, ale dost možná osud celého lidstva.  (Falcon)

Arrival (2016) - IMDb

MOVIE  REVIEW

Základnými faktormi tohto  dominantne  sci-fi príbehu sú univerzálne prvky životného zmyslu našej planéty i jedinca v rukách vypätého osudu, medziľudská i vesmírna komunikácia, ale aj jazyk a jeho posolstvo v univerzálnej perspektíve a význame.

Všetko sú to prvky obsiahnuté i v poviedkovej predlohe Teda Chianga: Story of your life (1998).  Podstatou príbehu je fakt ako lingvista a fyzik musia a môžu  spolupracovať na príbehu celku v tvare win-win – alebo nič a zánik.

Náhodná  synergia sa zjavuje  v tuneli so svetielkom na pomedzí flashbekov mimoreality, a mimozmyslového vnímania, spomienok, súvislostí …  či v prípadoch  analýzy kľúčových životných a rodinných tráum …  cez konflikt s partnerom a rakovinovú apokalypsu vlastnej dcérky.

Najpôsobivejšou režisérskou snímkou  Denisa Villeneuve sa zdá byť veľkoprodukčným projektom, či napokon akousi dramaturgicky premyslenou konceptualizovanou  skladačkou  s presahom, a posolstvom. Film je taktiež  divácky i producentsky vďačným  melodramatickým mementom o celkom zásadných aspektoch života na Zemi.

Villeneueve  sú  spolu s Nolanom  a Fincherm,  určení  kubrickovskou hollywoodskou školou. Rukopis prvkov zmienených tvorcov  je skladačkové leporelo viacvrstvého jazyka VÝZNAMOV.

V  „Story of  your Life“  vnímame  najmä z  detaillov snímaných full-frame formátom a posunutou farebnnou škálovosťou typickou pre moderné kodeky  kameramana Bradforda Younga (Ain’t Them Bodies Saints, Ťah pešiakom).  Zaujímavo robené hudobné sekvencie z klavírnych loopsov a ženských hlasov.

Tajomstvo vesmírnych Hektapodov,  a  lingvistická PhD. Louise Banks,  vs. generál Shang. Vo finále filmu režiséra Denisa Villeneuve,  sa uplatní herecky jednoducho božská Amy Adams a  Jeremy Renner,  v životnej, teda Oskarovej roli.

Katarzia príde  po splnení úlohy  nájdenia kódu komunikácie, keď nastane šanca,  k počiatku vážnemu rozvinutiu snáh o reálny dohovor medzi cudzími svetmi.

Vystihli  pravú chvíľu a byť  odvážnym hýbateľom udalostí; to dáva zmysel i  vyklenutému oblúku: splynutie, čas a pokus o naplnenie vzniknutej DILEMY   bez podmienok.

Evaluácia: 95  %

II   ROGEREBERT.COM: „It’s a movie designed to simultaneously challenge viewers, move them and get them talking. For the most part, it succeeds“

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV