FESTIVAL BE2CAN3 2016

Print Friendly
  • 20. 10. 2016, 14:09 

Prehliadku toho najlepšieho zo svetových áčkových festivalov  pod názvom Be2Can 3, ktorá  sa konala  od  24. októbra a súčasne v 20 mestách a 26 kinách po celom Slovensku, otvorila  nemecká komediálna dráma režisérky Maren Ade Toni Erdmann.

Toni Erdmann je príbehom ambicióznej dcéry a jej výstredného otca. hlavnou protagonistkou  filmu  je úspešná tridsiatnička a workoholička, s jobom  pre nadnárodnú firmu vykorenená z obvyklého prostredia domoviny.

Do jej sveta sa vnára jej otec,  ktorý je divadelný klaun, mystifikátor, uletenec, šoumen a pritom aj talentovaný znalec medzinárodného globálneho manažmentu.

Fotrík  inak celkom neprehliadnuteľný zvláštnu záľubu – prezlieka sa za svoje alter – ego menom Toni Erdmann a svojim v skutku pôvodným humorným sarkazmom  možno nechtiac narúša veľa z toho,   čo si Ines tak svedomito a seriózne vybudovala.

Motiváciou otca sú paradoxne najmä jeho panensky čisté pohnútky a vzniknutá existenciálna kríza v jeho živote po nečakane smrti jeho zbožňovaného psíka.

Napriek okolnostiam sa súčasne aj  mentálne približuje  k svojej dcére, a najmä  odkrýva strojenosť a bezútešnosť   prázdnoty single existencie úspešnej manažérky v globalizovanej dobe.

Film je dielom nemeckej filmárky  Maren Ade [režisérky, scenáristky a producentky], ktorá už má na svojom kreatívnom konte  ocenenia za svoje predchádzajúce filmy. Postava Ines má čiastočne autobiografické črty, k Tonimu Erdmannovi ju inšpiroval vlastný otec a taktiež slávny americký komik Andy Kaufmann.

Režisérka vraj svojmu producentovi s ospravedlnením povedala: „Myslím, že to bude strašne smutný film. Mrzí ma to. Viem, že sme to predávali ako komédiu.“ Explózie smiechu a spontánny potlesk počas projekcií po celom svete  však ukazujú, že sa mýlila.

Trpká komédia Toni Erdmann je taký malý zázrak. Naše dielo bolo istou  senzáciou na tohtoročnom festivale v Cannes a horúcim kandidátom na Zlatú palmu. Je to film od režisérky, o ktorej sa hovorí že zachránila nemecké kiná, je to nemecký nominant na Oscara. A generačná výpoveď, na ktorú sa čakalo.

Otvorenie Be2Can 3 bude v pondelok 24.10. o 19.00 v Cinema City v Eurovei (na pozvánky). Slávnostný večer otvorí Ivan Hronec, prezident Film Europe Media Company a J.E. Joachim Bleicker, veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku.

Be2Can 3 , ktoré sa začne 24.10 . 2016 v Bratislava  ponúkne publiku 13 filmov, ktoré patrili k tomu najzaujímavejšiemu na festivaloch v Benátkach, Berlíne a v Cannes.

Prehliadka  Be2Can 3  predstaví najmä   štyroch čerstvých nominantov na Oscara – za Nemecko je to divácky vďačná nemecká komediálna dráma o ambicióznej dcére a jej svojráznom otcoviToni Erdmann režisérky Maren Ade – snímka v tohtoročnom Cannes patrila k najväčším favoritom na Zlatú palmu. Bosnu a Hercegovinu zastupuje politický thriller oscarového režiséra Danisa Tanovića Smrť v Sarajevefilm, ktorý na Berlinále získal Veľkú cenu poroty. Za Venezuelu kandiduje film Zďaleka, romanca o dvojici mužov ktorých rozdeľuje priepasť veku, spoločenského postavenia i životných skúseností, režisérom je Lorenzo Vigas a jeho film si odniesol z Benátok Zlatého leva. Rumunsko reprezentuje snímka Sieranevada o vyhrotenom rodinnom stretnutí, ktoré reflektuje univerzálne problémy post-sovietskeho bloku od režiséra Cristi Puiua.

Z ďalších filmov festival  uvádza aj  víťazný film z Cannes 2016 majstra sociálnej drámy Kena Loacha Ja, Daniel Blake (Zlatá palma). lahôdkou  budú určite aj  súťažné filmy z Cannes – dráma Hirokazu Koreedu Po búrke, „sociálnu detektívku“ bratov Dardennovcov Neznáme dievča,love story Tunisana Mohameda Bena Attiu Hedi, ovenčenú Cenou za najlepší debut a Strieborným medveďom pre najlepšieho herca z Berlinále 2016 a emotívny príbeh nemeckej režisérky Anne Zohra Berrached 24 týždňov o dileme ženy, ktorá sa dozvie, že čaká postihnuté dieťa.

Prehliadka sa tento rok konala  v  20 mestách a v 26 kinách. 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV